Exšéf SŽDC stane před soudem, prý uzavřel nevýhodné smlouvy

Praha - Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ) podalo v úterý obžalobu na bývalého statutárního zástupce Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC), který podle policie uzavřel nevýhodné smlouvy na nákup elektrické energie. Podle informací ČTK jím je někdejší šéf SŽDC Jan Komárek. Podle žalobce mohl způsobit škodu ve výši 439 milionů korun. Za pokus o porušení povinnosti při správě cizího majetku mu hrozí až osmileté vězení.

Policie se případem začala zabývat v létě 2010. „Prověřováním došli kriminalisté k závěru, že bývalý statutární zástupce SŽDC v prosinci 2008 uzavřel nevýhodné smlouvy na odběr elektrické energie pro roky 2010 a 2011,“ uvedl v prosinci loňského roku mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Kdyby byla energie odebrána, mohla by být škoda minimálně 439 milionů korun, dodal. 

Podle dřívějších informací serveru iHned.cz byl Komárek podepsán pod smlouvou na odběr elektřiny od ČEZ, od které ale SŽDC v roce 2009 odstoupila. Ve smlouvě se počítalo s fixní cenou elektřiny na celé tři roky. Cena nicméně, mimo jiné kvůli nastupující krizi, razantně klesla a společnosti České dráhy a ČD Cargo, pro které SŽDC elektřinu zajišťovala, nechtěly elektřinu odebírat za dříve stanovenou fixní cenu.

Po jednom roce tak dráhy uzavřely díky novele energetického zákona, který jim to umožnil, vlastní kontrakty. SŽDC následně razantně snížila množství odebírané elektřiny, čímž podle ČEZ podepsanou smlouvu porušila. Firma ČEZ kvůli tomu podala v červnu 2010 žalobu u Městského soudu v Praze. 

Mluvčí SŽDC Pavel Halla se k podané obžalobě odmítl vyjádřit. „Tohle je záležitost orgánů činných v trestním řízení,“ uvedl mluvčí. 

Správa železnic vznikla v rámci liberalizace dopravního trhu oddělením od původní státní organizace České dráhy. Stará se mimo jiné o koleje, sestavuje jízdní řád a zajišťuje rovný přístup dopravců na železniční síť. Působí také jako investor do výstavby tratí. Správa zaměstnává 18 000 lidí.