Kauza kolem konkurzu firmy Golf Ještěd nekončí

Ústí nad Labem – Už deset let trvá kauza kolem firmy Golf Ještěd. Dnes došlo k dalšímu zvratu. Krajský soud v Ústí nad Labem totiž firmu opět poslal do konkurzu. Stalo se tak jen několik měsíců poté, co Vrchní soud v Praze konkurz jako nezákonný zrušil. Majitelé firmy od počátku argumentují, že se stali obětí konkurzní mafie.

Rodina Véberova měla v podnikání veškeré peníze. Konkurz pro ně znamenal krach. Spolumajitel Aleš Véber tvrdil, že jeho firma předlužená nebyla a že se stal obětí konkurzní mafie. Začal proto bojovat za navrácení majetku – úspěšně. Vyšlo například najevo, že soudem dosazený konkursní správce Daniel Thonat byl součástí zatím nepravomocně odsouzeného konkurzního gangu kolem soudce Berky. Na polici dokonce Thonat přiznal, že soudkyni Renatě Zlámalové, která mu konkurz přidělila, zprostředkoval zájezd do Londýna. „Šel jsem za ní na soudu a řekl jí, jestli neuvažuje o nějaké dovolené, že bych se jí chtěl revanšovat. Ona si vybrala zájezd do Londýna do nějakého luxusního hotelu,“ uvedl Thonat na policii. Zlámalová už dříve uvedla, že ji to mrzí. „Předpokládala jsem, že pan doktor Thonat je slušný člověk,“ řekla.

Mluvčí pražského vrchního státní zastupitelství Irena Válová už v roce 2006 uvedla, že konkurz byl od samého počátku nestandardní. Loni na podzim ho jako nezákonný zrušil. Dnes ale přišel další obrat. Krajský soud v Ustí nad Labem firmu opět poslal do konkurzu. Podle soudce Jiřího Bednáře jsou pro to splněny podmínky. „To je skandál,  za těch deset let se v budově ústeckého soudu moc nezměnilo,“ komentoval to Véber. Podle něj soud poslal jeho firmu do konkurzu za dluhy, které ale vznikly bez jeho přičinění. 

Lidé, kteří se v Česku cítí poškozeni údajně nezákonně vyhlášenými konkurzy, už založili několik občanských sdružení. Chtějí se také obrátit na mezinárodní soud ve Štrasburku a podat na ČR hromadnou žalobu.