Staroměstské náměstí obsadily na Týcovu podporu hračky

Praha - Na pražském Staroměstské náměstí se dnes konala další z akcí, při které lidé požadovali propuštění a omilostnění výtvarníka Romana Týce. Účastníci ke Staroměstské radnici přinesli hračky, které měly na podporu Týce demonstrovat místo nich. Týc v pátek nastoupil do vězení poté, co odmítl zaplatit soudem nařízenou pokutu za poškozené semafory. Jejich skla s panáčky na světlech vyměnil v rámci umění ve veřejném prostoru za figurky v žertovných pozicích.

Hlavní roli v dnešním protestu sehráli panáčci, figurky a hračky. Měli tak vyjádřit svůj vděk Týcovi za to, že osvobodil ze strnulých pozic panáčky na semaforech pro chodce. V 17:00 se u boku Staroměstské radnice sešlo několik lidí, kteří zde položili panáčky s nejrůznějšími transparenty vyzývajícími k propuštění Týce na svobodu. Mezi neživými aktivisty se tak objevil například polární medvěd s transparentem „Lední medvědi proti perzekuci svobodného umění“ nebo figurka sestavená s krabiček od cigaret. „Demonstrovali“ i z papíru vystřižení červení panáčci odkazující k postavičkám ze semaforů, které Týc svým uměleckým počinem přeměnil.

Dnešní akce nebyla prvním projevem podpory a solidarity lidí s vězněným umělcem. Již dříve jeho příznivci začali přelepovat panáčkům na semaforech u přechodů pro chodce hlavy. Akce s názvem Panáčci ztrácí hlavu za Týce se šíří spontánně v ulicích i na sociální síti. Na internetu byl svolán i dnešní happening. Na podporu Týce chystají jeho příznivci další akce. Měly by se konat po celý měsíc, kdy bude umělec ve vězení.

Roman Týc

Roman Týc / SemaforyVýtvarník Týc, vlastním jménem David Hons, patří mezi zakládající členy skupiny Ztohoven, která se věnuje především umění ve veřejném prostoru. Proslavila se simulovaným atomovým výbuchem odvysílaným v televizi. Členové supiny také vystavili občanské průkazy s pozměněnými fotografiemi. Za většinu kontroverzních akcí sbírají umělci výtvarná ocenění, ale na druhé straně se dostávají do konfliktu se zákonem.

Týcovy semafory dostaly první cenu na vídeňském festivalu Sidewalk cinema, v ČR byl jejich autor odsouzen k pokutě, kterou odmítl zaplatit. Výměnu skel na semaforech bere jako uměleckou akci, pokud by prý pokutu 60 000 korun zaplatil, uznal by tak, že spáchal trestný čin.