Teplotní rekordy padaly, v Husinci 16,8 stupně

Praha - Meteorologové dnes na 15 stanicích naměřili rekordní teploty. Nejtepleji bylo v západní části České republiky. V Husinci v jihozápadních Čechách vystoupila rtuť na 16,8 stupně Celsia. Místní stanice, která měří teplotu už sedmdesát let, tak překonala rekord 14,3 stupně z roku 1992. Zítra se ale mírně ochladí.

Na hodnoty nad 16 stupňů Celsia vystoupala teplota i na dalších místech. Ve Staňkově naměřila meteostanice 16,7 stupně. Padl tak dvacet let starý rekord v hodnotě 15,5 stupně. Stejnou teplotu zaznamenali meteorologové ve Strakonicích, kde téhož dne naměřili rekord naposledy v roce 1997 - 14,7 stupně. V Doksech dnes jarní počasí vyhnalo rtuť teploměru na 16,4 stupně. Padl tak rekord z roku 1997.

S teplotou 15,7 stupně padl dvacetiletý rekord na stanici v obci Neumětely, jen o několik desetin stupně méně bylo i v Teplicích. Dalších pět míst hlásí teploty nad 14 stupňů.

„Kolem tlakové výše nad západní Evropou proudí nad území Česka teplý vzduch od severozápadu,“ uvedl ČHMÚ. V pátek se ale zřejmě mírně ochladí. Od severu totiž přes Českou republiku přejde slabá studená fronta. Nejvyšší teploty vystoupí na deset až 14 stupňů, na horách bude ale jen kolem tří stupňů Celsia, na Šumavě kolem šesti stupňů.