Dobeš: Chozením po ulici studenti moc informací nezískali

Praha – Ministr školství Josef Dobeš dnes na tiskové konferenci zhodnotil studentský Týden neklidu. Chozením po ulici a happeningy podle něj studenti příliš informací nezískali. Klíčové je o věcech hlavně diskutovat. Reagoval tak mimo jiné i na dnešní plánovanou schůzku u kulatého stolu, která byla pro nezájem ze strany vysokoškoláků zrušena. Navzdory studentským protestům chce ale ministr v reformě vysokých škol dál pokračovat. Dneškem Týden neklidu končí. Do průvodů, happeningů a veřejných debat se zapojily tisíce vysokoškoláků z 12 univerzitních měst. Vedení škol i zástupci studentů ale upozornili, že pokud nenajdou společnou řeč, budou protestovat znovu a důrazněji.

V rámci Vysokoškolského fóra 2012 se měl dnes ministr Dobeš setkat se zástupci studentů a hovořit s nimi o chystaných změnách. Podle organizátora setkání Adama Kožely ale byla schůzka ve čtvrtek odvolána, protože většina studentů účast odmítla. „Sliboval jsem si od tohoto týdne, že dojde k větší informovanosti studentů. K tomu přesně mají tyto diskuse přispět. Nemyslím si, že chozením po ulici a happeningy člověk získá informace. Klíčové jsou diskuse,“ řekl dnes Dobeš na tiskové konferenci.  

Josef Dobeš: „Vysoké školství je potřeba reformovat… Už to musíme konečně udělat, už nemůžeme psát knihy, nemůžeme diskutovat, ale musíme činit.“  


Studentům podle Davida Pavlorka z iniciativy Za svobodné vysoké školy vadilo, že Dobeš ke kulatému stolu pozval například organizaci Česká studentská unie. „Je napojená na soukromé finanční subjekty. Je otázka, jestli je to relevantní studentská reprezentace,“ řekl ve Studiu ČT24. Lidé pozvaní na schůzku podle něj navíc o reformě mají informací dost. „Pokud chce informovat veřejnost a vůbec studenty, musí zvolit jinou metodu,“ podotkl na adresu Dobeše.

Video Reportáž Lukáše Dolanského
video

Reportáž Lukáše Dolanského

Ministr na brífinku zdůraznil, že ministerstvo kulatý stůl neorganizovalo: „Ministerstvo jen přijalo pozvání, když vidělo, že studenti mají zájem. Byl jsem připravený tam být nejenom já, ale i můj náměstek pro legislativu pan Nantl a kvestor VŠE Libor Svoboda, který je spoluautorem zákona o finanční pomoci studentům.“ Ministr zároveň podotkl, že studenti sice odmítli účast na kulatém stolu, ale na Nové scéně Národního divadla pořádali veřejnou diskusi s politiky ČSSD, KSČM a Stranou zelených. „Rozhodli jsme, že uděláme diskusi, jaké alternativy nabízejí opoziční strany,“ reagoval Pavlorek.

David Pavlorek: „Pokud to bude vypadat tak, že pan ministr neustále říká, že jedná, ale do legislativního procesu posouvá stále stejné texty, tak na to budeme adekvátně reagovat.“  


Zástupci studentů i vedení škol ale stále doufají, že s ministerstvem povedou jednání, která pomohou najít kompromis. Pokud by se tak nestalo, nevylučují ovšem další protesty. „Kdyby ministr postupoval stejným způsobem jako předtím, tak bychom samozřejmě museli podpořit i ostřejší akce,“ řekl ve Studiu ČT24 rektor ČVUT a místopředseda České konference rektorů Václav Havlíček.

Největší akcí tohoto týdne byl středeční pochod v Praze, kterého se podle odhadů zúčastnilo až 10 tisíc lidí. „Všechny demonstrace probíhaly relativně velmi slušnou formou. Myslím, že studenti ukázali, že se odpovědně zajímají o situaci na vysokých školách, že není pravda, že nejsou informovaní, a že není pravda, že jsou zásadně proti všem reformám,“ zhodnotil protesty Havlíček.

Nepokoji chtěli studenti dosáhnout toho, aby vláda odmítla návrhy zákonů o VŠ. Ty má kabinet dostat na stůl v příštích týdnech. Premiér Petr Nečas slíbil, že vláda bude o chystaných změnách ještě jednat s rektory a studenty.