Týcův obhájce požádal ministra o podání stížnosti

Praha – Obhájce výtvarníka Romana Týce, který si odpykává měsíční trest za výměnu panáčků na desítkách pražských semaforů, žádá ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, aby v Týcově případu podal stížnost pro porušení zákona. Michal Pokorný je přesvědčen, že se Týcův případ vůbec neměl dostat k soudu. Výtvarník podle něj nepřekročil hranice uměleckého projevu. Informuje o tom dnešní Mladá fronta Dnes.

„Napsal jsem panu ministrovi dopis, ve kterém ho žádám, aby podal stížnost k Nejvyššímu soudu pro porušení zákona. Došlo ke špatnému právnímu posouzení celé té věci,“ míní Pokorný. „Mám stejný názor jako paní doktorka Wagnerová, která řekla, že chování pana Týce nepřekračuje hranice uměleckého projevu, a tedy nemělo být ani projednáváno orgány činnými v trestním řízení,“ řekl advokát.

Ministr rozhodne v řádech týdnů 

Ministr Pospíšil (ODS) deníku řekl, že se bude případem zabývat. „Každý podnět na stížnost pro porušení zákona důkladně prověřujeme. Na konci v zásadě vždy respektuji stanovisko tří právních expertů z praxe a akademické sféry. Pokud všichni tři dospějí k závěru, že má být stížnost podána, tak ji podám,“ uvedl. Zda stížnost podá, rozhodne v řádech týdnů.

Roman Týc, vlastním jménem David Hons, nastoupil koncem minulého týdne do pankrácké věznice. Odsouzen byl za svoji akci se semafory, kdy panáčky na světlech vyměnil za figurky v různých žertovných pozicích. Soud jej odsoudil k šedesátitisícové pokutě a nařídil mu uhradit škodu, která vznikla dopravnímu podniku. Škodu autor sice uhradil, pokutu ale zaplatit odmítl, protože by tím podle svých slov uznal, že spáchal trestný čin. Raději si zvolil měsíční vězení. Na Týcovu podporu vzniklo několik iniciativ. Lidé například začali panáčkům na semaforech přelepovat hlavy.