Do Česka přijedou na pobyt sirotci z Japonska

Louny - Do Česka v březnu přijede 27 japonských dětí z regionu postiženého loňským zemětřesením a následnou vlnou tsunami. Ve sbírce na jejich pobyt se sešlo 1,5 milionu korun. Informovala o tom tajemnice lounské radnice Renata Čapková.

Pobyt v Česku organizuje Česko-japonská společnost. Děti přijedou během japonských prázdnin, v týdnu od 21. do 28. března. Seznámí se s Českou republikou, její kulturou a setkají se i se zástupci japonských firem působících v naší zemi. Část programu zaštiťuje v Japonsku velice populární Věra Čáslavská (na olympiádě v roce 1964 tam získala tři zlaté medaile) společně s Olympijským výborem.

„Seznámili jsme se s podrobnostmi dnes již zapomenuté akce velice podobného rozsahu a zaměření, kdy v roce 1995 byly na krátký pobyt v Německu, ČR a Švýcarsku pozvány děti ze zemětřesením postižené oblasti Kóbe. Podařilo se nám najít v Japonsku přímou účastnici, která tento pobyt považuje za jeden z klíčových momentů ve svém životě,“ uvedla na webových stránkách Česko-japonská společnost.

Zemětřesení a následná devastující vlna tsunami si v březnu loňského roku vyžádaly podle posledních odhadů na 1 300 mrtvých, tisk předtím psal až o patnácti stech. Přes 215 000 lidí přišlo o střechu nad hlavou.