Zloději s motorovou pilou obviněni z pokusu o vraždu policistů

České Budějovice – Dva lupiči, kteří rozpoutali čtvrteční přestřelku s policisty u hraničního přechodu Halámky na Jindřichohradecku, čelí obvinění z pokusu o vraždu, krádeže a poškození cizí věci. Událost se stala u tamního obchodu, když je hlídka překvapila přímo při vykrádání prodejny. Při následné přestřelce byli zraněni dva policisté a jeden ze zlodějů.

„Proti jednomu z nich je vedeno řízení jako proti uprchlému, protože zatím zůstává zadržen policií v Rakousku a k nám bude převezen asi až za pár dnů,“ řekl o obvinění mužů z Frýdecko-Místecka jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. Policie navrhla muže, jenž byl při přestřelce zraněn a je nyní v české nemocnici, stíhat vazebně. „Kriminalisté oba muže viní, že při svém přistižení ve vyloupené prodejně neuposlechli výzev policistů, aby se vzdali. Namísto toho v úmyslu zmařit zákrok policistů a zakrýt svoji trestnou činnost i s úmyslem usmrtit zakročující policisty na ně zaútočili,“ dodal Matzner.

Policisté, kteří obviněné přistihli při činu, jsou z jindřichohradeckého oddělení. Zloději se snažili z obchodu ukrást především cigarety. Na místo přijeli dvěma vozy bez registračních značek a vzhledem k tomu, jak byli na akci připraveni, policisté nevylučují to, že mohli mít poblíž i další komplice.

Vykradený obchod
Vykradený obchod

Policie překvapila dvojici mužů maskovaných kuklami ve chvíli, kdy nakládali ukradené zboží do aut. Na výzvy policistů, aby zůstali stát, ale nereagovali. Podle Matznera při výzvě jeden z podezřelých zaútočil na policistu nejprve sekerou, kterou měl ve voze, a následně se začalo i střílet. Policisté pak použili služební zbraň. Jeden z údajných zlodějů přitom utekl do lesa, druhého zadržel jeden z policistů, uvedl mluvčí na webu. Po uprchlém muži čeští policisté ihned vyhlásili pátrání, do kterého se zapojili i jejich rakouští kolegové.

Podle Matznera se podezřelí na vloupání připravili, do stěny prodejny vyřezali motorovou pilou vchod. Na příjezdové cestě k prodejně porazili přes silnici strom, aby zablokovali příjezd vozidel, popsal událost mluvčí. Oba muži pocházejí z Moravskoslezského kraje. „Patrně se jedná o takzvané nájezdníky, kteří vyrazí na druhý konec republiky, vykradou tam obchod a zase zmizí,“ dodal Matzner.