Internet v knihovnách bude, slibuje ministerstvo kultury

Praha – Peníze na zajištění internetu v knihovnách budou, je přesvědčen náměstek ministryně kultury pro umění, literaturu a knihovny Radek Zdráhal. O 25 milionech určených pro 2 500 knihoven, které chtějí pokračovat v Projektu internetizace knihoven (PIK), se intenzivně jedná s ministerstvem financí. V případě, že by se v projektu internetizace nepokračovalo, nezanikne kvůli tomu žádná knihovna.

Ministerstvo kultury ve svém rozpočtu nesehnalo dostatek peněz, proto hledá ve spolupráci s ministerstvem vnitra další zdroje, z kterých by se mohly peníze převést do kulturního rozpočtu. Připojení na internet knihovnám několik let platilo ministerstvo vnitra, ale loni v červnu podalo návrh na zrušení projektu. Z průzkumu ministerstva kultury ovšem vyplynulo, že knihovny chtějí v projektu pokračovat.

Ministerstvo kultury eviduje 6 100 knihoven, v současnosti je prostřednictvím PIK připojeno k internetu asi 3 100 knihoven v menších obcích a městech. Od 1. dubna v něm chce pokračovat 2 500 biblioték. „Více než 50 procent knihoven si chce zabezpečit připojení sama,“ uvedl Zdráhal.

Podle knihovního zákona musí bibliotéky poskytovat určité služby, mimo jiné bezplatný přístup občanů k internetu. Pokud bude knihovna odpojena a obec nebude ochotna internet do knihovny zajistit, bude vyloučena z evidence ministerstva, čímž ztratí možnost ucházet se o dotace z veřejných zdrojů. „V žádném případě však kvůli tomu nezanikne. Pokud zřizovatel chce, může knihovna fungovat dál i bez připojení k internetu. Dotace je v tomto případě spíše symbolická,“ upřesnil Zdráhal.

Jakmile budou peníze na internetizaci převedeny do rozpočtu ministerstva kultury, bude vypsáno zkrácené výběrové řízení. „A pokud to bude v řádech dnů, pak je velmi reálné, že se nám podaří zabezpečit kontinuální připojení,“ uvedl náměstek.

O připojení k internetu v rámci PIK mají zájem především knihovny v menších obcích nebo například v pohraničních oblastech. „V některých dolinách není možný standardní přístup, je potřeba připojení jen přes satelit, což je dražší, místo stokorun se to pohybuje v řádech 1 500 až 2 000 korun za měsíc,“ uvedl Zdráhal.