V Praze se protestovalo proti podávání psychofarmak dětem

Praha - Proti podávání psychofarmak dětem protestovala dnes v Praze víc než stovka lidí. Místem protestu bylo prostranství před Kongresovým centrem, neboť právě v Kongresovém centru večer začal dvacátý výroční kongres Asociace evropských psychiatrů, kterého se účastní lékaři z celé Evropy.

Smuteční průvod v čele s portréty dvou dětských obětí - dvanáctileté Candace, která spáchala po antidepresivech sebevraždu a čtrnáctiletého Mathewa, který zemřel na srdeční kolaps. Protestující chtěli ukázat, jak psychofarmaka negativně ovlivňují dětské osudy. V Česku ale zatím oběti nejsou. „Když vidíte, jak člověk, váš blízký, je úplně zničený a neví kudy kam, to nepřeji nikomu zažít,“ popisuje účastník protestu Lumír Matějka. 

Oděni v černém, se smutečními věnci se protestující sešli u Kongresového centra. Právě tam se koná třídenní kongres Asociace evropských psychiatrů. Občanská komise  za lidská práva po jeho účastnících požaduje, aby se zamysleli nad tím, jestli je skutečně nutné vždy psychofarmaka podávat, a jestli někdy víc neškodí, než pomáhají. „V minulosti děti psychofarmaka nebraly a vyrostly z nich normální jedinci,“ konstatuje předseda Občanské komise za lidská práva Zbyněk Svadba. 

Podle psychiatra Cyrila Höschla ale neurčuje to, jestli z dětí něco vyroste nebo ne, zda jsou jim předepisována psychofarmaka, ale to, jestli vysedávají u internetu nebo hrají brutální hry. Podobné účinky má i sledování hororů. Krom protestu před podáváním psychofarmak dětem varuje i výstava nedaleko Kongresového centra s názvem: Psychiatrie: pomoc nebo hrozba?

Video Reportáž Alexanrdy Noskové
video

Reportáž Alexanrdy Noskové