Zloději aut, bojte se, policie zahájila Čistku proti padělaným techničákům

Praha – Policie rozběhla akci s názvem Čistka. Ta je zaměřena na vypátrání kradených aut, která se mezinárodní gangy snaží zdánlivě legálně zapsat do českého registru. V síti české cizinecké policie zatím skončilo na 400 padělaných technických průkazů. Nejčastěji k autům koncernů BMW a Volkswagen.

„Tato akce vznikla na základě zjištění, že na jednotlivých odborech magistrátů nebo pověřených obcí dochází k legalizaci vozidel odcizených v zahraničí,“ vysvětlila mluvčí Ředitelství služby cizinecké policie Kateřina Rendlová. Zatím policisté prověřili přes sedmdesát tisíc spisů. Škodu způsobenou manipulací s doklady odhadují na 150 milionů korun. Konečná čísla akce Čistka oznámí v létě.

„V tomto případě se jedná o mezinárodní dobře organizované skupiny, kde každý má své jasné místo a své jasné úkoly. Můžeme hovořit o tom, že se nám zde objevují Bulhaři, Poláci Slováci,“ dodal mluvčí Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Ukradená auta se pak v Česku přihlašují na padělané doklady ze Španělska, Německa a Francie. Nebo se místo padělání dokumentů mění ochranné prvky přímo na autě. Zloději si prostě jen obstarají doklady od už sešrotovaného vozidla, které nikomu nechybí. VIN kód vozu z pravého technického průkazu pak zloději v dílně vyrazí na karoserii ukradeného auta.

Petra Štumpfová, manažerka společnosti Cebia

„Česká republika je vnímána hlavně u těch západních zemí jako pračka na kradená auta, a to doslova.“


Loni bylo do Česka dovezeno přes 140 tisíc osobních a lehkých užitkových aut. Prověřování jejich původu ukazuje, že skoro každé druhé má upravený tachometr a každé páté může být kradené. „Je to obrovský byznys. Uvědomme si, že škoda jenom v rámci České republiky se ročně pohybuje okolo částky dvou miliard korun,“ podotkl Hanták.

Vrácení vozu okradenému majiteli zatím kompiluje obchodní zákoník. Auto nechává kupujícímu, který za něj v dobré víře zaplatil. Od příštího roku ale nový občanský zákoník jasně řekne: vůz patří okradenému. Ošizený zákazník by měl peníze dostat zpět od toho, kdo mu auto prodal.

Video Reportáž Jana Černého
video

Reportáž Jana Černého