Armádní kaplan Methoděj Kubáň se vzepřel

Horní Bečva (Vsetínsko) -  Od umučení nejvyššího předválečného armádního kaplana Methoděje Kubáně uplynulo 5. března 2012 sedm desítek let. Památku mučedníka si připomíná česká armáda, církev i jeho rodná obec Horní Bečva na Vsetínsku. Generál Methoděj Kubáň zemřel 5. března 1942 v koncentračním táboře Dachau. Jeho jméno přes půl století kromě několika obyvatel rodné obce téměř nikdo neznal.

Nejbližším žijícím příbuzným umučeného vojenského kněze je dnes jeho sedmdesát pět let starý synovec a jmenovec Metoděj Kubáň. Strýce zná již pouze z vyprávění rodičů. „On něco znamenal a potom byl šíleně pokořený. A šíleně trpěl hladem,“ vzpomíná. 

Jeho strýc Methoděj Kubáň se narodil v roce 1885 na Horní Bečvě. Od první světové války zůstal věrný vojsku a roku 1935 se stal hlavním kaplanem československé armády. Po okupaci se zapojil do odbojové organizace Obrana národa. V roce 1940 jej však nacisté na udání jiného kněze zatkli.

Video Výročí úmrtí Methoděje Kubáně
video

Výročí úmrtí Methoděje Kubáně

Komunistický režim na umučené duchovní nevzpomínal

„Bylo po něm požadováno, aby veřejně prohlásil, že potrestání bylo spravedlivé. Tomu se vzepřel - a protože byl v té době v Praze u moci Reinhard Heydrich, byl odeslán do koncentračního tábora v Dachau, kde byl právě 5. března 1940 umučen,“ vypráví vojenský historik Eduard Stehlík.

„Methoděj Kubáň byl tenkrát zakladatelem duchovní služby československé branné moci,“ říká náčelník generálního štábu AČR Vlastimil Picek.


Monsignore Methoděj Kubáň je pohřben v rodinném hrobě na hřbitově v Palkovicích. Rodina získala jeho popel už v průběhu druhé světové války. Komunistický režim však na umučené duchovní nevzpomínal. Pamětní deska v kostele na Horní Bečvě a nedaleký pomník místních padlých byly dlouho jedinými místy, která donedávna mohla nést jméno Methoděje Kubáně.

„Byly to desítky vojenských kaplanů, kteří položili život, anebo prošli koncentračními tábory,“ připomíná kardinál Dominik Duka, který dnes sloužil na památku generála Kubáně mši svatou v kostele sv. Jana a Pavla v Horní Bečvě.

Vojenští kaplani se k bojovým jednotkám české armády vrátili po 50 letech zákazu v roce 1998. Armáda také začala udělovat medaili, kterou zdobí jméno i podobizna umučeného kaplana. Jde o čestný odznak, který uděluje hlavní kaplan.

„Dnešní udělení bude směřovat k panu doktoru Stehlíkovi, který se dlouhodobě zasluhuje o to, že v podstatě rozkrývá různé souvislosti fungování prvorepublikové vojenské duchovní služby i osudu generála Kubáně,“ prozradil pro Český rozhlas současný hlavní kaplan Jan Kozler.