Státní firmy by měli kontrolovat nezávislí auditoři, a ne NKÚ, navrhuje ODS

Praha – ODS dnes na schůzce koaličních stran navrhla, aby byly státní a obecní firmy místo kontrol NKÚ pravidelně auditovány nezávislými firmami. Výsledky auditů by pak měly být povinně zveřejňovány. Takový princip by podle poslance Marka Bendy na rozdíl od kontrol NKÚ umožnil kontrolu všech obecních či státních společností. VV a TOP 09 návrh ODS neodmítly, nadále ale žádají, aby hospodaření takových firem kontroloval i NKÚ.

Podle Bendy by sice audity firem byly dražší než kontroly NKÚ, výhodou by ale bylo, že by audity musely zveřejňovat všechny firmy. „Jestli chceme, aby byl výkon akcionářských práv pod veřejnou kontrolou, pak je nutné takový princip zavést,“ dodal. ODS prý koaličním partnerům navrhuje několik opatření, převážně založených na externím auditu a povinně zveřejňovaných výročních zprávách, což by se vše týkalo krajských a obecních firem od určité velikosti. 

Místopředsedkyně Věcí veřejných a vicepremiérka Karolína Peake doplnila, že ODS navrhla také rozšířit pravomoci NKÚ na kontrolu výkonu vlastnických práv státu, obcí a krajů. „Tedy kontrolu těch, kteří zastupují stát, obce nebo kraje v dozorčích nebo správních radách,“ vysvětlila. 

Video Studio ČT24 s Markem Bendou a Stanislavem Polčákem
video

Studio ČT24 s Markem Bendou a Stanislavem Polčákem

Autorem návrhu k vládní novele ústavy a zákona o NKÚ je poslanec TOP 09 a STAN Stanislav Polčák. Podle něj má dnešní návrh ODS svá pozitiva a mohl by být součástí novely spolu s rozšířením pravomocí NKÚ. Podle Polčáka ale občanští demokraté stále neodpověděli na základní otázku, proč by NKÚ jako úřad placený daňovými poplatníky neměl kontrolovat hospodaření s rozpočty právnických osob kontrolovaných státem. 

Polčák i Peake se shodli, že bude zřejmě projednávání ústavní novely i zákona o NKÚ odsunuto až na březnovou schůzi sněmovny. Do té doby se ještě jednou nad problémem sejdou koaliční experti, kteří se také příští týden ve čtvrtek chtějí kvůli této věci sejít s vedením NKÚ.

Video Reportáž Jitky Szászové
video

Reportáž Jitky Szászové