Pušky pro Írán - policie rozpletla nelegální obchod se zbraněmi

Praha - Jeden z největších nelegálních obchodů se zbraněmi rozpletli čeští kriminalisté. Muži z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) v únoru dopadli mezinárodně hledaného Íránce Behrouze Dolatzadeha. Ten se v Praze pokoušel koupit stovky rychlopalných pušek M4 a vyvézt je do vlasti, což však podléhá mezinárodnímu embargu. Podle informací ČT na operaci spolupracovaly také americké tajné služby.

„Naši detektivové v Praze zadrželi cizího státního příslušníka, kterého následně obvinili ze dvou trestných činů souvisejících s nelegálním obchodováním z vojenským materiálem,“ oznámil mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

O akci se celou dobu eminentně zajímaly americké zpravodajské služby, které na Íránce též vydaly zatykač. Americké ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že muž přiletěl v roce 2011 do USA a pokusil se zbraně nakoupit nejprve zde. „Podepsal kontrakt na dodávku 3 tisíc kusů plně automatických pušek M4 do Íránu,“ napsalo na webu ministerstvo.

Obchod se však nevydařil. Dolatzadeh se poté přesunul do Česka, kam ho následovala žádost amerických úřadů o sledování. V Praze následně podepsal kontrakt na dodávku 500 kusů pušek M4 na export za 40 tisíc euro.

Íránec se ubytoval v pražském hotelu Clarion. Policie ho již sledovala na každém kroku a nasadila na něj také své tajné agenty, kteří se vydávali za české zbrojaře. Obchodník byl zatčen přímo v hotelu. „Ano, proběhlo to a byli jsme policii nápomocni, ale podepsali jsme papír, že o tom nebudeme mluvit,“ prozradil pouze anonymní pracovník hotelu.

„Obchodujeme s oděvy, domácími spotřebiči a elektronikou“

Podle údajů americké justice Dolatzadeh po světě oficiálně cestoval jako zástupce íránské firmy Teheran Fanvar. Ta se k obchodům se zbraněmi nehlásí. „Jsme mezinárodní společnost založená před 12 lety v íránu. Obchodujeme s oděvy, domácími spotřebiči a elektronikou,“ představuje se Teheran Fanvar.

Operace podléhala nejpřísnějšímu utajení, muž zatím skončil ve vazbě. Sama íránská ambasáda v Praze tvrdí, že o zatčení svého občana nic neví. „Nemáme o tom žádné informace, k nám se to nedostalo,“ uvedl zástupce ambasády. Další informace nebude poskytovat ani ÚOOZ. Na íránského podnikatele je stále vydán zatykač ve Spojených státech. Pokud by byl propuštěn z českého vězení, může být tedy ihned eskortován do USA.

Česko respektuje zbrojní embarga vyhlášená OSN, Evropskou unií i OBSE na zhruba pětadvacet zemí. Povolení k vývozu do zbytku světa má skoro 180 tuzemských subjektů. Na každý obchod je pak třeba licence, kterých úřady ročně udělí asi tisíc. Téměř polovina vývozu míří do Evropské unie.