Oslavenkyně při MDŽ bojovaly o místa na kandidátkách. Neuspěly

Praha – Mezinárodní den žen vzešel z oslav boje za rovnoprávnost žen a každoročně připadá na 8. března. Za éry komunismu vyzdvihovaný svátek, po roce 1989 naopak zatracovaný se znovu vrací na výsluní. České organizace za rovnoprávnost postavení mužů a žen upozorňují při příležitosti MDŽ na stále relevantní potřebu o ni usilovat. Že nejde jen o svátek rudých karafiátů, připomněla také Organizace Social Watch, která přišla s aktuálními výpočty indexu genderové spravedlnosti. Česká republika podle nich dosahuje podobné úrovně jako Botswana, Kyrgyzstán nebo Mongolsko. Fórum 50 % uspořádalo dopoledne závod okolo Poslanecké sněmovny, jímž chtělo humornou formou upozornit na nízké zastoupení žen v politice. Závodilo se o místa na kandidátkách, souboj o první místa vyhráli podle očekávání muži; nemuseli například tlačit dětský kočárek nebo nést nákupní tašky jako ženy.

Aktuální čísla Indexu genderové spravedlnosti (Gender Equity Index), který byl pro rok 2012 sestaven pro 154 států, vycházejí z porovnání relativní pozice žen ve vztahu k mužům v oblasti vzdělání (gramotnost a začlenění žen do primárního, sekundárního a terciárního vzdělání), socioekonomického postavení žen ve společnosti (míra ekonomické aktivity žen a rozdíl v příjmech mužů a žen) a jejich podílu na moci a společenském vlivu (míra zastoupení žen v politických orgánech a řídicích pozicích). Česká republika dosahuje hodnoty 73 bodů, což je evropský průměr.

Mezinárodní den žen zůstává i dnes připomínkou stále relevantního boje za rovné společenské postavení žen a mužů i pro Českou ženskou lobby. Ta upozorňuje, že úsporná ekonomická opatření v reakci na ekonomickou krizi vedou k významnému omezování systému sociálního zajištění, což v mnoha ohledech dopadá naléhavěji na ženy. Stále navíc platí, že skupina žen, která může skutečně využít dosažených pozitivních změn v oblasti genderové rovnosti, zůstává minoritou.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Na předních místech kandidátek Ostrý a Nepáral, vzadu Tichá s Plachou

„Výsledek dobře demonstruje, jak jsou ve společnosti nastaveny podmínky pro muže a pro ženy,“ komentoval výsledek závodu o místa na kandidátkách jeden z jeho účastníků, předseda Strany zelených Ondřej Liška. Na údajné znevýhodnění žen chtěly organizátorky z Fóra 50 % upozornit i výběrem pseudonymů závodících. Muže pojmenovaly „Nepáral“, „Ostrý“, „Hrubý“ a „Skopal“, mezi ženami se naopak objevily „Plachá“, „Nekvapilová“ nebo „Tichá“. „Ženy mají zájem o politiku. Mají ale problém se dostat na přední místa kandidátních listin,“ řekla novinářům ředitelka Fóra 50 % Jana Smiggels Kavková. Poukázala na to, že v těchto záležitostech prý často nerozhodují schopnosti a práce, ale kontakty. Kavková se také vyslovila za stanovení kvót pro ženy.

Petr Gazdík (TOP 09) prochází kolem účastníků happeningu Závod okolo sněmovny
Petr Gazdík (TOP 09) prochází kolem účastníků happeningu Závod okolo sněmovny

To třeba v moskevských ulicích obracely pozornost k MDŽ zástupy třímající květy v rukou už v předvečer svátku. Jen rozměry kytic se oproti předkrizovým dobám zmenšily do evropských rozměrů. Podle průzkumu střediska Levada hodlá většina Rusů obdarovat své vyvolené květinami, jen šest procent šperky.

Video Reportáž Karla Rožánka
video

Reportáž Karla Rožánka

Reportáž Karla Rožánka

UD, 8.3.2012

Reportáž Petry Tachecí

MDŽ oslavily i starostky z Ústeckého kraje

V Ústeckém kraji stojí žena v čele každé třetí z více než tří set padesáti radnic. Většina starostek, které se dnes sešly oslavit MDŽ, pochází z menších obcí, primátorku nemá Ústecký kraj ani jednu, zato je tu jediná hejtmanka v České republice. „Lokty mužů jsou samozřejmě ostřejší a při hádkách mnohdy platí, že moudřejší ustoupí,“ přiznává nelichotivou bilanci z politiky náměstek hejtmanky Jana Vaňhové Arno Fišera (ČSSD). A jeho šéfka mu dává za pravdu: „Jsou to velmi nepříjemné tlaky, kterým ženy nechtějí odolávat.“ Mezinárodní den žen má podle političek smysl slavit už pro připomenutí složitého postavení žen, které se pokoušejí skloubit rodinu a kariéru.

Setkání starostek obcí Ústeckého kraje
Setkání starostek obcí Ústeckého kraje

Kořeny svátku MDŽ

Mezinárodní den žen (MDŽ) připomíná odvahu amerických švadlen, které 8. března 1908 v New Yorku vyšly do ulic a požadovaly volební právo, lepší pracovní podmínky a zákaz práce dětí. Mnohé za to byly propuštěny ze zaměstnání. Za počátek tohoto svátku se považuje hned několik událostí. První zmínka se objevuje už v roce 1857, kdy ve Spojených státech v březnu stávkovaly ženy pracující v textilních továrnách (takzvané „garment workers“) za zlepšení pracovních podmínek.