Neparlamentní strany by volilo skoro 32 procent lidí

Praha - Volby do sněmovny by nyní vyhráli sociální demokraté, kteří by získali 75 mandátů, o 19 více než po posledních volbách. Do sněmovny by se dál dostaly už jen KSČM, ODS a TOP 09. Z průzkumu agentury Factum Invenio z přelomu února a března ale zároveň vyplývá, že lidé stále více podporují menší neparlamentní strany. Všem pod pětiprocentní hranicí by připadlo rekordních 31,5 procenta hlasů.

Sociální demokraté by obdrželi 26,1 procenta hlasů, o čtyři procentní body více než při volbách v roce 2010. Polepšili by si i komunisté, kteří by dostali 14,4 procenta hlasů, zhruba o tři procentní body více. ČSSD by tak s KSČM ve sněmovně pohodlně získala většinu 114 poslaneckých křesel. Občanské demokraty by volilo 18,4 procenta dotázaných, tedy asi o dva procentní body méně než předloni. TOP 09 získala 13,3 procenta hlasů, což znamená pokles o více než tři procentní body. Oproti volbám v roce 2010 by se tak každá z těchto stran propadla o čtyři křesla.

Věci veřejné by získaly jen 2,3 procenta hlasů

K pětiprocentní hranici potřebné pro vstup do sněmovny se blíží pět stran: KDU-ČSL, Strana zelených, Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ), Strana svobodných občanů vedená Petrem Machem a Suverenita Blok Jany Bobošíkové. Nejvíce lidí by dalo svůj hlas SPOZ, a to 4,7 procenta. KDU-ČSL by volilo 4,2 procenta lidí, Stranu zelených 3,9 procenta, Stranu svobodných občanů 3,6 procenta a Suverenitu 3,5 procenta účastníků průzkumu.

Věci veřejné, které v současnosti tvoří vládní koalici s občanskými demokraty a TOP 09, by se do sněmovny vůbec nedostaly. Nyní se pohybují hluboko pod hranicí potřebnou pro vstup do sněmovny. Získaly by jen 2,3 procenta hlasů, což je skoro pětkrát méně než v posledních volbách.

K volbám by přišlo celkem 59,4 procenta oprávněných voličů. Účast by tedy byla o zhruba tři procentní body nižší než při volbách do sněmovny v roce 2010.