Vlastníci domů chtějí vypovídat nájemníky bez udání důvodu

Praha - Majitelé domů v Česku dál usilují o zavedení výpovědi z nájemního bytu bez udání důvodu. V souvislosti s tím chtějí také prosadit nový zákon o sociálním bydlení. Lidem, kteří mají nikoli vlastní vinou problémy s úhradou nákladů na bydlení, by měl pomoci stát, ostatním pak obce. Na setkání s novináři to dnes řekl předseda Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v ČR (OSMD) Tomislav Šimeček. Zástupci nájemníků s výpovědí bez udání důvodu i s návrhem zákona nesouhlasí.

„Sdružení nájemníků ČR nesouhlasí se zavedením výpovědi z nájemního bytu bez udání důvodu. V souladu s publikovaným stanoviskem ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského se domníváme, že před dokončením přechodu na smluvní nájemné v ČR nelze s navrhovanou úpravou uvažovat,“ řekl předseda Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba. Odmítá též návrh zákona o sociálním bydlení, s nímž přišli majitelé nemovitostí.

Obce jsou podle Šimečka dosud vlastníky bytového fondu v tržní hodnotě přes 500 miliard korun a jen výnos z pronájmu tohoto majetku ve výši dvou procent ročně jim prý může vynášet kolem kolem deseti miliard za rok. „Mají tedy víc než dostatek prostředků na omezenou pomoc i těm v zaviněné nouzi, kde naše ústava vyžaduje jen zajištění základních životních podmínek, to je přespání a stravu,“ uvedl Šimeček. Lidem v nezaviněné nouzi by měl pomoci s úhradou nákladů na bydlení stát. 

Majitelé domů se snaží prosadit zákon o sociálním bydlení už řadu let

Zákon o sociálním bydlení i výpověď bez udání důvodu prosazují majitelé domů už několik let. „Návrhy zapadly, protože dosud neproběhla deregulace nájemného a je tu spousta zájmových skupin, které mají proti zákonu námitky,“ poznamenal předseda OSMD. „V nedávné době jsem ale dostal zprávu od pana ministerského předsedy, že je tento přístup blízký názoru vlády a zejména TOP 09 a ODS, a proto jsme se zapojili do procesu přípravy nového zákona o sociálním bydlení,“ dodal Šimeček. 

Návrh OSMD počítá s tím, že všichni v nezaviněné nouzi budou na základě žádosti zajištěni adresnou, dočasnou a pravidelně přezkoumávanou státní dávkou tak, aby nemuseli na přiměřený bytový standard v místě bydliště a zaměstnání vydávat víc než pětadvacet procent příjmů domácnosti. Podporu pro své návrhy chtějí vlastníci domů získat také prostřednictvím kongresu Mezinárodní organizace majitelů nemovitostí, který dnes začal v Praze. Předseda tuzemského OSMD je viceprezidentem této organizace.