Vlajky připomínají 53 let od vzpoury Tibeťanů proti čínské okupaci

Praha - Už od včerejška visí na mnoha místech ve světě ale i v Česku tibetské vlajky. Ty mají připomenout přesně 53 let od chvíle, kdy se Tibeťané vzbouřili proti čínské okupaci. V zemi tehdy vypuklo povstání, které nakonec čínská armáda tvrdě potlačila. O život přišlo přes 80 tisíc Tibeťanů. V Praze se na odpoledne chystá demonstrace před čínskou ambasádou nebo benefiční koncert klubu Rock café.

Výročí události si připomínají lidé na celém světě. Vyvěšování vlajek na úřední budovy se stalo už tradicí. Každoročně se zapojuje i Česko. Sympatizanti začali s vyvěšováním tibetských vlajek na úřední budovy už včera. Třeba v Karlových Varech, Českých Budějovicích nebo Jihlavě.

V Praze se na odpoledne chystá demonstrace před čínskou ambasádou. Každoročně se této akce účastní kolem tří set lidí. Demonstranti chtějí dát Číně symbolicky najevo, že vidí, co se v oblasti Tibetu děje. Na večer je také připraven benefiční koncert v pražském klubu Rock café.

Tibet měl v Česku zastání hlavně v osobě bývalého prezidenta Václava Havla, který se osobně přátelil s dalajlamou. Ten proto taky opakovaně navštívil Prahu.

Když Tibeťané v roce 1949 odmítli čínský návrh na pokojné připojení, vtrhla čínská armáda v říjnu 1950 na tibetské území. Přes slib zachování autonomie se ale Tibet dočkal soustavného porušování náboženské svobody a základních lidských práv.

Odpor proti praktikám Číny vyvrcholil 10. března 1959, kdy ve Lhase vypuklo ozbrojené povstání. Čína vojska ho během několika dní tvrdě potlačila. 87 tisíc lidí zemřelo a dalších 80 tisíc uprchlo do exilu, včetně dalajlámy.