Europoslanec Ransdorf je kvůli nesplacenému dluhu v exekuci

Praha - Europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf nemůže nakládat se svým majetkem. Kvůli nesplacenému dluhu, který se vyšplhal na miliony, na něj byla uvalena exekuce. Europoslanec s bezmála půlmilionovým platem odmítal léta splatit dluh 700 tisíc korun. Informaci přináší dnešní MF Dnes s odkazem na centrální evidenci exekucí. Soudní exekutor Kamil Košina listu potvrdil, že byl soudem vedením exekuce pověřen. Europoslanec exekuci na svou pražskou vilu a chatu na Rakovnicku nepopřel, odmítl se k ní ale vyjádřit.

Deník uvedl, že v roce 2003 mu jeho přítel Vratislav Šlajer půjčil 700 tisíc korun na stavbu vily. Šlajer vystavil Ransdorfovi směnku. Politik po vypršení termínu splatnosti dluh uznal a požádal o odklad splátky. „Nejsem lichvář, takže jsem nepočítal úroky. Pouze jsme se před čtyřmi lety dohodli, že mi vrátí vzhledem k inflaci jeden milion. Bez námitek s tím souhlasil a podepsal smlouvu. Jenomže dodnes jsem z dluhu neviděl ani korunu,“ řekl Šlajer.

Dodal, že europoslanec s ním přestal komunikovat. Dal ho proto k soudu, který mu dal za pravdu a pověřil exekutora vymáháním dluhu. Právníky navíc pověřil, aby s jeho bývalým přítelem jednali jako s jakýmkoli jiným dlužníkem včetně vymáhání penále za nesplacený dluh. Ransdorf tak ke dnešku podle Šlajera dluží sedm milionů korun.

Ransdorfův advokát Roman Havlín sdělil, že jeho klient všechny své závazky vůči věřiteli „zcela jistě splní, ačkoli oprávněnost výše dluhu nemůže z morálního hlediska uznat“. Jednání věřitele a zvláště smluvní sankce, kvůli níž se Ransdorf údajně ocitl v tíživé situaci, není podle něj v souladu s dobrými mravy. Ransdorf musí nyní uhradit 1,3 milionu korun do 15 dnů. Pokud tak neučiní, zvýší se sankce z této částky o statisíce a následovat budou další exekuce.