Smetka rozprodal majetek určený na odškodnění klientů

Praha - Odsouzený šéf zkrachovalého stavebního družstva H-System Petr Smetka se v posledních dvanácti letech zbavil majetku zhruba za 120 milionů korun. Podle zjištění pořadu Reportéři ČT jde zejména o nemovitosti, například o hotel na Kanárských ostrovech. Smetkův majetek měl být přitom použit na odškodnění klientů H-Systemu. 

Sen o levném bydlení skončil pro tisícovku klientů H-Systemu noční můrou. Exšéfa společnosti Smetku chtěl před měsícem obvodní soud pro Prahu 4 podmíněně propustit z vězení. Nadřízený městský soud to ale zamítl. Vyslyšel námitky řady poškozených, že Smetka neplní uloženou povinnost splácet způsobenou škodu.

Reportéři ČT teď navíc zjistili, že se v minulých letech zbavil osobního majetku asi za 120 milionů korun. „Majetek, který mu byl zajištěn právě pro účely odškodnění poškozených, změnil majitele za okolností, které jsou více než podezřelé,“ říká státní zástupce Boris Havel.

Petr Smetka se zbavil například hotelu na Kanárských ostrovech v hodnotě 40 milionů korun. Komplex před rokem definitivně přešel na nového vlastníka. Smetkovi se totiž podařilo obejít snahu žalobců o jeho zabavení. Těsně před svým zatčením v roce 1999 prodal hotel novému majiteli. „Nemáme žádné právní prostředky, jak s tím něco udělat,“ konstatuje advokátka poškozených klientů Hana Marvanová.

Video Reportáž Jiřího Hynka
video

Reportáž Jiřího Hynka

Kromě hotelu na Kanárských ostrovech měl Smetka také nemovitosti v Živohošti a v Rabyni. Jak hotel v Živohošti za 17 milionů korun tak i rekreační areál v Rabyni za 60 milionů v minulých letech z jeho vlastnictví zmizely. Okolnosti šetří policie a vyšetřování dosud nebylo uzvařeno. „Jak je možné, že v roce 2000 ještě majetek měl, a dnes žádný nemá,“ ptá se Havel.

Městský soud v Praze před několika měsíci vyplatil okradeným klientům z konkurzu asi 140 milionů korun. Většině z nich to ale nestačí. Je to totiž pouze 7 procent z částky, o kterou přišli.