Obchodní rejstřík bude přístupnější, slibuje nová aplikace

Praha - Výpis elektronických údajů z obchodního rejstříku bude zdarma. Rovněž vyhledávání informací a změna údajů v něm budou jednodušší. Toto vše by měla zajistit nová aplikace, kterou dnes představil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Aktivní by měla být od 31. března.

K financování projektu ministerstvo využilo peníze z evropských fondů, ze státního rozpočtu se hradilo 15 procent z celkových 80 milionů Kč nákladů.

Aplikace by podle ministra spravedlnosti měla také urychlit často kritizovaný dlouhý průběh soudních řízení. Vyšší soudní úředníci, kteří s informacemi z obchodního rejstříku nejčastěji pracují, budou podle něj přesně vědět, co mají v určitou dobu dělat. „Systém je bude upozorňovat na lhůty, ve kterých budou muset provádět některé úkony. Počítáme tedy, že se zefektivní a zkrátí činnost justičního aparátu,“ věří Pospíšil.

Video Reportáž Jany Čermákové
video

Reportáž Jany Čermákové

Obchodní rejstřík je veřejný elektronický záznam, do kterého rejstříkové soudy zapisují zákonem stanovené údaje o podnikatelích. „Nová aplikace usnadní život podnikatelům, navíc se ještě v letošním roce počítá s jejím napojením na Evropský obchodní registr,“ vysvětlil Jiří Pospíšil.

Občané se k údajům z centrální databáze obchodního rejstříku dostanou stejně jako dosud přes internetový prohlížeč. Vyhledávání subjektů v obchodním rejstříku by mělo být jednodušší, uživatelům by k tomu měl stačit jediný údaj - spisová značka, IČO nebo název společnosti. „K vyhledávání bude sloužit jediné políčko, do kterého dotyčný žadatel uvede informaci, kterou identifikuje společnost,“ popsal šéf české justice.

Zápis či změna údajů už bez rady právníka

Předkládání návrhů na zápis údajů do obchodního rejstříku zjednoduší interaktivní formulář. Ten sám zkontroluje, zda je správně vyplněn, čímž v řadě případů předejde tomu, aby rejstříkový soud musel navrhovatele vyzývat k doplnění návrhu. K tomu dochází nyní podle Pospíšila zhruba v polovině případů. Zápis či změnu údajů v obchodním rejstříku si tak občan lépe dokáže zařídit sám bez rady právníka.

Obchodní rejstřík
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Data obsažená v databázi už nově nebudou pouze informativní, ale závazná. Elektronický originál výpisu si budou moci uživatelé zdarma stáhnout ve formátu PDF, takže nebudou muset pořizovat výpis přes CzechPoint.

Současná podoba obchodního rejstříku českým podnikatelům často komplikuje život. Například úřadníci České správy sociálního zabezpečení po nich požadovali, aby z rejstříku předkládali výpis, přestože je pravidelně aktualizovaný na internetu. Živnostníci to v roce 2010 vyhlásili administrativní Absurditou roku.