Praha objektivem příslušníků Stb

Praha - Výstava Praha objektivem tajné policie nabízí panely s fotografiemi pořízenými bývalou Správou sledování Státní bezpečnosti (StB). Součást Týdne Charty 77 odstartovala v prostorách před Národním divadlem, zájemci se mohou seznámit s metodami a výsledky tajného sledování a fotografování lidí v tehdejším Československu. Na jednom z panelů se nachází i ukázka skrytých způsobů dokumentace, například fotoaparátem umístěným v dětském kočárku.

„V zobrazování normalizačního všedního dne ve vší jeho ohavnosti byli fotografové StB opravdoví mistři. Není divu. Koneckonců to byli právě oni, kteří tuto odpudivost v rámci komunistického silového aparátu spoluvytvářeli,“ napsal k výstavě publicista Jan H. Vitvar.

Na fotografiích pořízených skrytě na různých místech Prahy jsou lidé známí, jako kardinál František Tomášek a filmový režisér Miloš Forman, i obyčejní, kteří se tehdejšímu režimu zdáli nebezpeční. U fotografií jsou i autentické texty popisující sledované osoby. „Jmenovaná se aktivně podílí na provádění nepřátelské činnosti proti ČSSR, a to zejména tvorbou, překládáním a rozepisováním nepřátelských letáků,“ napsal příslušník StB ke snímku chartistky Aleny Hromádkové, pořízenému v centru Prahy.

Mluvčí a signatářka Charty 77 Petruška Šustrová:

„Sledování si člověk většinou nevšiml, protože mělo plnit účely pro Státní bezpečnost, takže ta oběť, nebo, jak oni hezky říkali, objekt, měl dojít až ke svému cíli, aby zjistili, jak jsou lidi mezi sebou propojeni.“


Podle Ivany Koutské z Ústavu pro studium totalitních režimů, který se na výstavě podílí, bude podobné zveřejňování dokumentů pokračovat. Na zpracování prý čeká 16 kilometrů materiálů. Ředitel Národního divadla (ND) Ondřej Černý uvedl, že ND touto výstavou dává symbolickou „náplast na hřích minulosti“. Připomněl, že právě v Národním divadle byla 28. ledna 1977 podepsána takzvaná Anticharta, v níž mnozí umělci a spisovatelé vyjádřili loajalitu komunistickému režimu.

Výstava Praha očima tajné policie
Výstava Praha očima tajné policie
Více fotek
  • Výstava Praha očima tajné policie autor: Kateřina Šulová, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3382/338103.jpg
  • Výstava o sledování zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3381/338097.jpg
  • Kamera v kočárku zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3381/338096.jpg
  • Sledovací kočárek zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3381/338095.jpg

Týden Charty 77 zahájila nedělní vernisáž Charta v souvislostech v Národní galerii. Její další dnešní součástí bude představení Divadla Na tahu, které od 19:30 v Rock Café uvede hru Václava Havla Zahradní slavnost. Akci zakončí 18. března Havlova hra Asanace v Divadle Na zábradlí. Více informací o programu se nachází na www.charta77.eu.

Video Ivana Koutská z ÚSTR ve Studiu ČT24
video

Ivana Koutská z ÚSTR ve Studiu ČT24