Musela střílel v kunovickém leteckém areálu bez cizí pomoci

Zlín – Na tragické listopadové střelbě v kunovickém areálu letecké továrny Aircraft Industries se kromě samotného střelce Karla Musely nikdo jiný nepodílel. Vyplývá to z šetření policie, které je prakticky skončeno. Podle státního zástupce zlínské pobočky Krajského státního zastupitelství v Brně Romana Kafky bude případ v nejbližší době odložen. Musela loni 10. listopadu zastřelil dva manažery společnosti, lehce zranil generální ředitelku firmy a nakonec spáchal sebevraždu.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Tomáš Hájek

„Jeho motivy pro čin byly velmi smíšené. Jednalo se o kombinaci osobních problémů (finančních i partnerských), frustraci ze ztráty zaměstnání a jisté ztráty společenské prestiže po vážném zranění bratra v kombinaci se subjektivním přesvědčením podezřelého o roli jiných osob při zranění jeho bratra, při jeho propuštění ze zaměstnání a při údajném okrádání bratra a poté jeho rodiny,“ uvedl státní zástupce Kafka.

Musela tragický čin plánoval; podle Kafky si urovnal své osobní poměry, například smluvní vztahy. Na jednání do společnosti šel proto, aby napadl konkrétní (až tři) manažery. Měl možnost napadnout i další lidi, ale neučinil tak a vyzýval je k odchodu.

Karel Musela vinil zastřelené manažery z útoku na svého bratra Pavla, bývalého člena představenstva Aircraft Industries a jednoho z nejvlivnějších mužů českého zbrojařství. V říjnu 2008 byl nalezen s vážnými zraněními pod posedem v lese na Slovácku poté, co si vyrazil na lov s přítelem Lubošem Novotným. Toho soud předloni zprostil obžaloby z pokusu o vraždu. Oba v listopadu zastřelení muži i generální ředitelka navíc působili v Aircraft Industries v době, kdy byl Karel Musela propuštěn.

Kriminalisté případ vyšetřují jako zločin vraždy spáchaný po předchozím uvážení a na více osobách. Pokud by pachatel útok přežil, hrozilo by mu 15 až 20 let či výjimečný, až doživotní trest.