Přísedící: Z Bártova procesu se mi chce zvracet. Soud ji za to vyloučil

Praha - Obvodní soud pro Prahu 5 dnes v neveřejném zasedání vyloučil přísedící Marii Jungwirthovou z projednání případu údajné korupce uvnitř vládních Věcí veřejných (VV). Důvodem je její rozhovor, který žena poskytla Lidovým novinám (LN). Zde se o procesu vyjádřila, že jí chce s něj zvracet. Politická scéna je podle ní žumpa. To podle soudu vzbuzuje pochybnosti o její podjatosti.

Vyjádření Marie Jungwirthové pro Lidové noviny by podle mluvčí soudu Vandy Činkové mohlo objektivně „založit důvodné pochybnosti o nepodjatosti přísedící“. Proti dnešnímu rozhodnutí je možné podat stížnost. Pokud bude pravomocné, nastoupí na její místo náhradní přísedící, která se od začátku procesu účastní.

„Je to zoufalé. Všechny tři přísedící jsme šly v pátek do parku a chtělo se nám zvracet,“ odpověděla Jungwirthová na otázku LN, jaké má z procesu s Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou dojmy. Z pátečního soudního řízení prý byla psychicky vyčerpaná. Za svou dvacetiletou praxi se přitom účastnila procesu se členem Berdychova gangu Tomášem Půtou či pornohorecem Robertem Rosenbergem.

Kočí mi vyrazila dech

V rozhovoru zároveň poznamenala, že měla „hrozivý pocit“ z „teatrálního vystoupení“ jedné z hlavních svědkyní procesu Kristýny Kočí, ačkoliv ji výslovně nejmenovala. „Překvapila mě sedmadvacetiletá slečna z dobré rodiny s evropským vzděláním. Já jsem starší generace a spoléhám na to, že se společnost zlepší s mladými lidmi. A tohle mi vyrazilo dech,“ popsala sedmašedesátiletá žena.

Výslech Kristýny Kočí
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

„Rozhovor jsem četla a jsem naprosto šokovaná a zděšená. Stále však věřím v nezávislost rozhodování soudu,“ reagovala na výroky laické přísedící poslankyně Kristýna Kočí. Právní stránku prý už řeší její advokát.

Předseda senátu Jan Šott vzkázal skrze mluvčí, že soud od počátku řízení postupoval tak, aby celé řízení probíhalo transparentně a otevřeně a v této snaze bude i nadále pokračovat. Podle něho by mohla další vyjádření do médií odvádět pozornost od podstaty věci, kterou je spravedlivé rozhodnutí, a proto se do vynesení rozsudku nikdo z trestního senátu k případu již nebude vyjadřovat.

Bárta se podle obžaloby pokusil koncem loňského března uplatit nyní nezařazené poslance Jaroslava Škárku a Kočí (oba dříve VV). Škárkovi prý dal 170 000 korun, Kočí půl milionu. Škárku žalobci viní z přijetí úplatku. Zatímco Bárta tvrdí, že šlo o půjčky, Škárka hovoří o úplatku, který si prý nechtěl nechat. Škárka minulý týden soudu předal nahrávku ze schůzky, na níž dostal od Bárty peníze. Prý je ale poškozená.