Nečas: Odpovědnost za problémy s dotacemi nese ČSSD

Praha - Premiér Petr Nečas (ODS) dnes ve sněmovně při odpoledních interpelacích prohlásil, že odpovědnost za problémy s čerpáním dotací nese sociální demokracie a zejména její současný předseda Bohuslav Sobotka. Zdůvodnil to tak, že za vlády ČSSD v letech 2005 a 2006, kdy byl Sobotka ministrem financí, vznikl auditní systém, vůči kterému má nyní Evropská komise výhrady. ČSSD dnes dopoledne na tiskové konferenci problémy s dotacemi kritizovala. Podle strany to je ostuda Česka, která navíc může způsobit vážné problémy státnímu rozpočtu, krajům i městům.

„Tak už si konečně sáhněte do svědomí,“ vyzval Nečas sociální demokraty. Ti se obávají, že kvůli potížím s dotacemi by vláda mohla přistoupit ještě k razantnějším škrtům, než dosud avizovala. „Může to způsobit vážné problémy letošnímu státnímu rozpočtu. Vláda si naplánovala, že letos vyčerpá z fondů EU více než 100 miliard korun. Vzhledem k tomu, že už loni byl problém s čerpáním, tak jakékoliv pozastavení zpětného proplácení znamená vážný problém pro ministerstvo financí,“ prohlásil dopoledne šéf strany Sobotka. ČSSD podle něj očekává, že kvůli problémům s čerpáním fondů bude muset vláda přijít s dalšími úspornými opatřeními.

„Já jsem přesvědčen, že podvodem 21. století je způsob, jak se v této zemi čerpají evropské fondy. Tady se čerpají obrovské prostředky bez kontroly, zároveň je o tom minimum informací a nikdo o tom nechce mluvit,“ doplnil Sobotku Lubomír Zaorálek. Vláda by podle opoziční strany měla sněmovnu informovat o situaci kolem evropských fondů a vyvodit odpovědnost za špatný stav čerpání.

Premiér Petr Nečas při interpelacích:

„Je pravda, ze jsou pozastaveny platby z Evropské unie, zdědili jsme špatně nastavený systém. Je ohrožena jedna třetina ze všech operačních programů v rámci celé EU.“

„Špatně fungující auditní systém byl vymyšlen a certifikován na ministerstvu financí v letech 2005 a 2006. Ten, kdo nese odpovědnost, se jmenuje Bohuslav Sobotka.“

Lubomír Zaorálek při interpelacích:

„Vy se vymlouváte na minulost a dokonce do budoucnosti se ukazuje, že to nejste schopni řešit. Nelze nic jiného než mluvit o tom, že tato vláda nemá kompetenci.“


Nečas také potvrdil, že vláda obdržela od EK varovný dopis. V něm podle něj mimo jiné stojí, že hlavním důvodem pozastavení plateb z evropských fondů je fungování auditního systému. Již ve středu také premiér uvedl, že do Prahy příští týden zamíří evropský komisař pro regionální záležitosti Johannes Hahn, aby zde jednal o českých problémech s čerpáním peněz z evropských fondů.

Ministerstvo pro místní rozvoj ve středu potvrdilo informace o tom, že Česko nebude do června žádat Evropskou komisi (EK) o zpětné proplacení peněz, které stát vyplácí příjemcům dotací z evropských fondů. Příjemci dotací ale podle úřadu budou dostávat peníze bez změny dál. 

Video Co zaznělo při interpelacích
video

Co zaznělo při interpelacích

Co zaznělo při interpelacích

15 3 2012

Brífink ČSSD k čerpání peněz EU