Spor kolem plzeňských práv by měl podle Nečase skončit kompromisem

Praha – Protichůdná rozhodnutí akreditační komise a ministerstva školství o budoucnosti plzeňské právnické fakulty jsou dva extrémy, uvedl v rámci interpelací premiér Petr Nečas (ODS). Jde prý o „prestižní spor“, který by měl být vyřešen za pomoci kompromisu. „Kdyby se jednalo o dvě party kluků, tak bych řekl, že soutěží, kdo z nich, s prominutím, dámy prominou, vyčůral výš,“ komentoval spor Nečas. Ze situace kolem plzeňských práv je prý poněkud na rozpacích.

Plzeňská právnická fakulta měla podle rozhodnutí akreditační komise kvůli nízké kvalitě studia skončit letos v červenci. Ministr školství Josef Dobeš (VV) ale fakultě prodloužil akreditaci do roku 2016. Mezi komisí a Dobešem se následně rozhořela pře, ministr čelí i trestním oznámením.

Podle Nečase nelze školu okamžitě zavřít, není ale také možné, aby mohla otevřít první ročník. Nečas se vyslovil pro postup, kdy by mohli studenti vyšších ročníků dostudovat v Plzni. Studenti nižších ročníků by podle něho - pokud se kvalita fakulty nezlepší - měli mít možnost dokončit studium jinde. Nečas se ale před poslanci nechtěl pouštět do hodnocení, jestli někdo porušil zákon. Rozhodne prý soud a jeho judikatura bude užitečná, dodal premiér.