Děkani filozofických fakult žádají premiéra o odvolání Dobeše

Praha - Děkani všech deseti filozofických fakult v České republice vyzývají premiéra Petra Nečase (ODS) k odvolání ministra školství Josefa Dobeše (VV). Médiím to dnes oznámila Asociace děkanů filozofických fakult ČR. V dopise, který asociace zaslala premiérovi a také zveřejnila na svém webu, vyčítají děkani Dobešovi například, že není schopen připravit kvalitní předlohu nového vysokoškolského zákona nebo že se vyhýbá přímé diskusi s reprezentacemi vysokých škol.

„Vzhledem ke krajně neuspokojivým výsledkům činnosti ministra školství Josefa Dobeše a k jeho posledním krokům, které bezprostředně ohrožují kvalitu i samu existenci vysokého školství v ČR, vyzývají děkani všech deseti filozofických fakult v České republice premiéra ČR k odvolání Josefa Dobeše z funkce,“ oznámila asociace děkanů. Právě filozofické fakulty by podle ní měly být zárukou pevného občanského postoje, společenské zodpovědnosti a svobody projevu.

Ministerstvo školství prý není schopno garantovat stabilitu univerzit. „Aktuální financování veřejných vysokých škol a výhled na příští léta decimuje terciární vzdělávání a je v přímém rozporu s deklarovanými plány Vaší vlády o vzdělanostní společnosti a o České republice jako konkurenceschopném státu,“ píší premiérovi děkani.

Ministr Dobeš podle nich nezvládá přípravu vysokoškolského zákona a zákona o finanční pomoci studentům ani komunikaci s vysokými školami. Asociace děkanů také v dopise uvádí, že Dobeš ohrožuje čerpání dotací z EU, a kritizuje i dění kolem akreditace plzeňských práv. Svým postupem v akreditačním procesu prý ministr ukázal neznalost pravidel a „zcela potvrzuje obavy, že návrhy nových norem směřují k pokusům o ekonomické zneužití veřejných vysokých škol“.

Asociace proto žádá Nečase, aby sám řídil jednání o změnách vysokého školství. „Budu jednat dále s představiteli rektorské konference i šéfy Rady vysokých škol a jsem přesvědčený, že tady je zájem na pozitivních změnách v českém vysokém školství,“ oznámil již dříve premiér. Chystaná reforma je však podle něj i přes kritiku nutná.

Na konci února protestovaly proti reformě vysokých škol tisíce studentů v řadě měst České republiky. V Praze se podle policie sešlo kolem 7 000 demonstrantů, organizátoři odhadli účast až na 10 000 lidí, a v Brně vyšlo do ulic asi 6 000 mladých lidí. Demonstracemi vyvrcholil takzvaný týden neklidu, kterým chtěla akademická obec přimět vládu k odmítnutí reformních zákonů o vysokých školách připravovaných ministrem školství.