Už je teplo – tedy hurá na zahrádku!

Praha – První opravdu teplá letošní sobota vytáhla lidi na zahrádky. Odzimování přineslo práci zahradníkům, u kterých se netrhly dveře kvůli zájmu o nové rostliny, ale také majitelům sběrných dvorů, kam lidé přiváželi odpadky, které při jarním úklidu našli. 

Z ruchu na zahrádkách je zřejmé, že zima už definitivně skončila – alespoň v myslích zahrádkářů. „Zima byla dlouhá, těšili jsme se, až přijde jaro, abychom mohli chodit na zahrádku,“ podotkla majitelka zahrádky Radoslava Kutilová. Jí ani tisícům dalších nezabránilo v jarním úklidu a odzimování ani očekávané ochlazení a noční mrazy, které se mají v příštím týdnu vyskytnout.

Na nedobrou předpověď rozhodně nebudou upozorňovat majitelé zahradnictví. Lidé ve velkém přicházeli pro nové rostliny, zejména pro ty sezonní – petrklíče nebo macešky. Prodávat už se ale začaly i ovocné stromy a nejrůznější byliny. „Počasí má neuvěřitelný vliv na náš prodej. Lidí je – řekl bych – alespoň trojnásobek, čtyřnásobek obvyklých návštěv,“ upozornil manažer líbeznického zahradnictví Oldřich Kabrle.

Plno je po předjarním oteplení také ve sběrných dvorech. Při jarním úklidu na zahrádkách nacházejí lidé obrovské množství věcí, které už nepotřebují – suť, starý nábytek nebo loňskou trávu. Před některými sběrnami proto stály i fronty. Další dny už by ale měly být klidnější. Podle provozovatelů sběrných míst přichází vždy nejvíce lidí v sobotu.