CVVM: Volby by v březnu vyhrála ČSSD

Praha - Volby do sněmovny by v březnu vyhrála ČSSD s více než třetinou hlasů, ODS by získala pětinu. Do sněmovny by se dostaly i KSČM a TOP 09, naopak Věci veřejné by s třemi procenty hlasů neuspěly. Vyplývá to z výsledků průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Oproti únorovému dotazování se výsledky změnily jen nepatrně, mírně si polepšila ČSSD a pohoršila ODS. Voleb by se zúčastnily necelé tři pětiny lidí.

Z volebního modelu vyplývá, že ČSSD by v březnu volilo 35 procent dotázaných, ODS by dostala 20 procent hlasů, KSČM 16,6 procenta a TOP 09 14 procent hlasů. Pod hranicí pěti procent potřebných ke vstupu do sněmovny by zůstala KDU-ČSL s 4,5 procenta hlasů, VV by získaly tři procenta, a zelení a SPO - zemanovci po dvou procentech. Je ale nutné počítat se statistickou chybou, která se pohybuje kolem 1,5 procenta u menších stran a u větších stran kolem 2,5 procenta.

Průzkum se zabýval i výsledky podle stranických preferencí, které představují aktuální rozložení sympatií k politickým stranám. Nelze je tedy zaměňovat s předpovědí reálného volebního chování. Podle nich by vítězná ČSSD dostala 23 procent hlasů, ODS 12 procent, KSČM 10,5 procenta a TOP 09 8,5 procenta hlasů. Do sněmovny by se nedostala KDU-ČSL, která by získala tři procenta hlasů, VV by dostaly dvě procenta.

K volbám by šlo 59 procent lidí, volební účast by tak byla nižší než u parlamentních voleb v květnu 2010, kdy k urnám přišlo 62,6 procenta voličů. Průzkumu, který se uskutečnil od 5. do 12. března, se zúčastnilo 1 053 lidí.