Ruzyňské letiště se bude jmenovat po Havlovi

Praha - Vláda dnes souhlasila s návrhem, aby bylo letiště v Praze Ruzyni přejmenováno po bývalém českém prezidentovi na Letiště Václava Havla - Praha. Podle ministra dopravy Pavla Dobeše by se mohlo letiště přejmenovat k letošnímu 5. říjnu, tedy na 76. výročí exprezidentova narození. Přejmenování bude stát asi čtyři miliony korun.

Používat se bude spojení Letiště Václava Havla - Praha a hlavně anglické Prague Airport - Vaclav Havel - kvůli mezinárodnímu významu letiště. „Předpokládané náklady na realizaci budou hrazeny provozovatelem letiště a lze je očekávat v přibližné výši čtyř milionů korun,“ uvedl Dobeš. Pojmenování letiště je v kompetenci akciové společnosti Letiště Praha a o věci úředníci jednali také s Českým aeroholdingem, pod který letiště od tohoto měsíce patří, vysvětlil ministr dopravy.

S nápadem, který si získal řadu příznivců, ale i odpůrce, přišel režisér Fero Fenič jen den poté, co Havel loni 18. prosince zemřel. Veřejnost jeho návrh podporovala hned od začátku a na stránkách, kde režisér svoji výzvu zveřejnil, svůj podpis do připojilo skoro 83 tisíc lidí.

Vdova Dagmar Havlová je z projednání nadšena: „Mám z toho velkou radost. Děkuji české vládě, ministru Dobešovi, Feru Feničovi a všem, kteří se zasloužili o to, aby tato myšlenka byla uskutečněna,“ sdělila Havlová. Nedávno vyjádřila zklamání nad skutečností, že vláda váhala s připojením jména jejího zesnulého manžela k názvu letiště. V zahraničí nejsou výjimkou letiště nesoucí název po významných státnících, mezi něž Václav Havel bezpochyby patří, uvedla.

Video Pražské letiště se bude jmenovat po Havlovi
video

Pražské letiště se bude jmenovat po Havlovi

Pražské letiště se bude jmenovat po Havlovi

21.3.2012, UD

Reportáž Lukáše Pospíšila

Osobnosti, po kterých byla pojmenována letiště

Mustafa Kemal Atatürk - Jméno prvního tureckého prezidenta nese mezinárodní letiště v Istanbulu od roku 1980. Atatürk zemřel v roce 1938.

Bénazír Bhuttová - Na památku někdejší předsedkyně pákistánské vlády, která zemřela v prosinci 2007 po sebevražedném atentátu v Rávalpindí, bylo pojmenováno mezinárodní letiště u tohoto města půl roku po její smrti.

George Bush - Po Bushovi starším, který byl prezidentem v letech 1989 až 1993, je od roku 1997 pojmenováno mezinárodní letiště v texaském Houstonu.

Indira Gándhíová - Dlouholetá premiérka Indie zemřela v říjnu 1984 v metropoli Dillí na následky atentátu a dva roky nato bylo po ní v hlavním městě pojmenováno mezinárodní letiště.

Charles de Gaulle - Jméno francouzského prezidenta z let 1959 až 1969 nese mezinárodní letiště nacházející se na severním předměstí metropole Paříže Roissy. Po de Gaullovi bylo pojmenováno v březnu 1974, tedy necelé čtyři roky po jeho smrti.

John Fitzgerald Kennedy - Prezident Kennedy byl zastřelen 22. listopadu 1963 v Dallasu. Již měsíc po jeho smrti, 24. prosince 1963, bylo po něm pojmenováno mezinárodní letiště v New Yorku. Po Kennedym je pojmenováno také jedno menší letiště v Ashlandu ve státě Wisconsin.

Jan Pavel II. - Jméno papeže Jana Pavla II., který zemřel v dubnu 2005, nese od roku 1995 mezinárodní letiště u Krakova.

Ronald Reagan - Po bývalém americkém prezidentovi z let 1981 až 1989 se jmenuje mezinárodní letiště ve Washingtonu. Pojmenováno tak bylo ještě za jeho života v roce 1998. Reagan zemřel v roce 2004.

Milan Rastislav Štefánik - Po vojákovi, diplomatovi a astronomovi Štefánikovi, jenž patřil ke skupině politiků, kteří se zásadním způsobem zasloužili o vznik Československa v roce 1918, bylo v roce 1993 pojmenováno mezinárodní letiště v Bratislavě. Štefánik zahynul v květnu 1919 v troskách letadla.

Lech Walesa - Po bývalém disidentovi a prezidentovi z let 1990 až 1995 bylo v roce 2004 pojmenováno mezinárodní letiště u Gdaňska, tedy města, s nímž Walesa spojil značnou část života.