Čeští řidiči stále riskují bez pásů a s alkoholem v krvi

Praha - Řidiči i spolujezdci stále podceňují bezpečnostní pásy. Navíc přibývá šoférů, kteří jezdí opilí. Odhalila to bezpečnostní policejní akce, která se konala ve všech členských státech EU v rámci mezinárodní organizace TISPOL.

Před třemi lety v Česku šokovaly spoty Nemyslíš, zaplatíš!. Přesto se na českých silnicích stále najdou řidiči, kteří používání sedaček a bezpečnostních pásů podceňují. Bezpečnostní akce odhalila hned 75 řidičů, kteří neměli děti v sedačkách.

Na větší problém ale ukazují výsledky u řidičů a spolujezdců, kteří nebyli připoutáni. „Máme tam nárůst zhruba o 700 přestupků. Právě nepřipoutání se bezpečnostním pásem může zvýšit následky dopravních nehod,“ upozorňuje ředitel dopravní policie Leoš Tržil.

Dopravní policisté se často setkávají s tím, že se řidiči a spolujezdci připoutají až na poslední chvíli, kdy spatří policejní hlídku. Bezpečnostní systémy aut také obcházejí tím, že pásy zapnou, ale připoutáni nejsou. Kromě nepoužívání bezpečnostních pásů a sedaček policisté při týdenní kontrole zjistili, že opilých řidičů a řidičů pod vlivem drog jezdí stále víc.