Peníze na internet v knihovnách se nakonec našly

Praha - Ministerstvo kultury převezme od konce března financování internetu v knihovnách. Peníze sice nenašlo ve svém rozpočtu, potřebných 20 milionů korun ale pošle ministerstvo financí. Novinářům to dnes řekla ministryně kultury Alena Hanáková (STAN).

Připojení na internet knihovnám několik let platilo ministerstvo vnitra, které projekt převzalo po zrušeném ministerstvu informatiky. Vnitro ale internet dál platit nechtělo a dohodlo se s ministerstvem kultury, že od 28. března 2012 bude Projekt internetizace knihoven (PIK) převeden do jeho kompetence.

Ministerstvo kultury už dříve uvedlo, že jakmile budou peníze na internetizaci převedeny do jeho rozpočtu, bude vypsáno zkrácené výběrové řízení. Úřad by chtěl, aby připojení k internetu nezaznamenalo žádný výpadek.

Interentizace knihoven je také součástí koncepce rozvoje knihoven v ČR na léta 2011 až 2015, kterou v lednu schválila vláda. Měsíc poté, 28. ledna, ministerstvo kultury oznámilo, že PIK končí.

Podle svazu knihovníků je dnes prostřednictvím PIK připojeno k internetu přibližně 3 100 knihoven v menších obcích a městech, tedy více než polovina veřejných knihoven. V důsledku jejich odpojení by podle něj byl podstatné části obyvatel omezen přístup k internetu.