O víkendu bude krásně, dnes slaví meteorologové

Praha - Dnešek je Světovým meteorologickým dnem. Slaví se od roku 1950. Tehdy totiž začala platit úmluva, kterou se založila Světová meteorologická organizace pro zajištění mezinárodní spolupráce mezi národními meteorologickými službami. Letošní celosvětová konference má téma Zajištění naší budoucnosti počasím, klimatem a vodou. Konference probíhá v Ženevě. V Čechách se zase bude slavit víkendovým krásným počasím. V sobotu a v neděli by mělo být přes den jasno s příjemnými sedmnácti stupni Celsia.

Světová organizace se snaží maximálně vylepšit informační systém o počasí ve všech zemích světa. „My v Evropě jsme zvyklí, že meteorologická služba vydá výstrahu na každé počasí, které může něco poškodit nebo dokonce ohrozit lidi. Takhle to ale zdaleka není na celém světě, jsou místa, kde se podobné informace šíří velmi těžko nebo vůbec,“ vysvětlila meteoroložka Taťána Míková. Třeba v Africe, vyjma Jihoafrické republiky, je prý pokrytí meteorologickými stanicemi velmi slabé. Právě tam se světová organizace snaží pomoct.

Světová meteorologická organizace na základě dohody o jejím založení dostává meteorologická data od svých členských států. Těch je aktuálně 189. Organizace tak funguje jako dozor nebo kontrola, která stanovuje jednotná pravidla měření ve všech zemích a pak také sleduje, zda je země opravdu dodržují.

Výhled počasí:

Zatímco v noci ještě teploty klesají pod bod mrazu, přes den se podobají letnímu počasí. Dnes odpoledne by tak měly dosáhnout až sedmnácti stupňů Celsia. Po celý den se ale čeká oblačné počasí, na některých místech Česka i se slabými přeháňkami. V sobotu a v neděli by mělo být počasí velice podobné tomu dnešnímu. Tedy jasno až polojasno, přeháňky by se mohly vyskytnout jen ojediněle, především na jihozápadě republiky. Maxima dosáhnou sedmnácti stupňů, vítr bude slabý. V pondělí teploty trochu klesnou, v dalších dnech by se ale měly zase zvyšovat a dosahovat až osmnácti stupňů.