Lessy: Prověrka postupu u Janouškovy nehody odhalila pochybení

Praha - Policie skončila prověrku postupu policistů týkající se páteční nehody podnikatele Romana Janouška. Výsledky prověrky prý zveřejní v úterý. Policejní prezident Petr Lessy ale nicméně prohlásil, že prověrka odhalila pochybení a nestandardní postup. Lessy se proto obrátí i na Generální inspekci bezpečnostních sborů. Policie viní Janouška z těžkého ublížení na zdraví, což je úmyslný trestný čin, a ohrožení pod vlivem návykové látky. Janouškovi hrozí až deset let vězení. 

Prověrku nařídil jak šéf pražských policistů Martin Vondrášek, tak i Lessy. Policisté totiž Janouška neumístili do cely předběžného zadržení, kritikům jejich postupu vadí také to, že jej nechali telefonovat nebo že neměl nasazená pouta. Postupem se zabýval jak odbor vnitřní kontroly pražské policie, tak i Úřad vnitřní kontroly, který je dohledovým orgánem policejního prezidia. O stanovisko požádal Vondrášek také dozorujícího státního zástupce.

Lessy je rozezlen 

Lessy se obrátí i na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Prověrka prý odhalila pochybení a „vysoce nestandardní“ postup. „Teď jsem se seznámil s vyhodnocením, který mi připravil můj úřad vnitřní kontroly, a zjistil jsem, že v postupu policistů během toho zákroku a činnosti, která se odvíjela od místa činu a dále, jsou taková pochybení. Nemohu vyloučit, že nemohlo dojít u některých policistů k ovlivnění, protože ten postup byl vysoce nestandardní. Budu odesílat podnět k prošetření na Generální inspekci bezpečnostních sborů na ty policisty, kteří v ten okamžik zasahovali. (…) Jsem velmi rozezlen,“ uvedl Lessy. 

„Já už jsem podal podnět Generální inspekci bezpečnostních sborů k prověření podezření policistů, kteří se na tom případu podíleli,“ sdělil šéf pražské policie Martin Vondrášek. Podotkl, že je Lessyho prohlášením trochu zaskočen, protože o výsledcích prověrek prý měli podle domluvy informovat až v úterý.

Obdržení podnětu z pražského krajského policejního ředitelství potvrdila mluvčí GIBS Radka Sandorová. „Obdrželi jsme podnět k prošetření případné trestní odpovědnosti policistů, kteří se podíleli na trestní věci obviněného JUDr. Janouška, současně nám bylo avizováno podání podnětu ze strany policejního prezidia,“ uvedla.

Janoušek v pátek svým vozem podle policie přejel ženu, která s ním chtěla řešit jejich předcházející lehčí autonehodu. Z místa incidentu ujel, policie ho ale dostihla. Při orientační dechové zkoušce mu naměřila přes 2,2 promile alkoholu v krvi. Žena, kterou lobbista svým vozem údajně srazil, má v motolské nemocnici policejní ochranu.

Janoušek se ženě omluvil, chce uhradit škodu

Janoušek se ženě prostřednictvím svého právníka omluvil. Je také připraven nahradit jí škodu a poskytnout i další finanční satisfakci. Informoval o tom právník poškozené Vietnamky Josef Lžičař.

„Už jsem to tlumočil rodině, že se omlouvá a že ho to hrozně mrzí, že způsobil zranění manželce a matce dvou dětí,“ řekl Lžičař. Její stav by měl být podle advokátových informací stabilizovaný.

Lžičař však upozornil, že kvůli právní kvalifikaci není možné použít takzvané odklony od trestního řízení, mezi které patří například podmíněné zastavení trestního stíhání či narovnání. Pokud tedy policie nashromáždí dostatek důkazů, případ se měl objevit před soudem. „My kvitujeme i snahu se vyrovnat a pomoc rodině,“ podotkl Lžičař.

Policie ještě ženu kvůli jejímu zdravotnímu stavu nevyslechla, lékaři ji už ale přemístili z ARO na traumatologii. Rodině ženy nabíjelí lidé pomoc z celé republiky - finanční i právní.


Policisté se případem původně zabývali pro podezření ze spáchání trestných činů ohrožení pod vlivem návykové látky, neposkytnutí první pomoci a ublížení na zdraví. Za neposkytnutí pomoci mu hrozilo až pětileté vězení. Obviněn byl nakonec z ohrožení pod vlivem návykové látky a z těžkého ublížení na zdraví, tedy z úmyslného trestného činu, za který mu hrozí až deset let vězení.

O Janouškovi se v těchto dnech hovoří hlavně v souvislosti s odposlechy telefonátů mezi ním, bývalým pražským primátorem Pavlem Bémem (ODS) a magistrátním úředníkem Peterem Ďuricou, které naznačují Janouškův vliv na pražskou politiku.

Video Reportáž Štěpánky Martanové
video

Reportáž Štěpánky Martanové