ČSSD nemá jasno v tom, zda uvízla v Janouškově síti

Praha – Ze sociální demokracie se ozývají rozporné hlasy ohledně jejího podílu na klientelistické, kmotrovské síti, kterou v Praze spolu s bývalým primátorem Pavlem Bémem (ODS) vybudoval podnikatel Roman Janoušek. Zatímco místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier obvinil někdejšího šéfa pražské sociální demokracie Petra Hulinského z toho, že se na celém systému privatizace politické moci podílel, stínový ministr vnitra z téže strany Jeroným Tejc to v Interview ČT24 jednoznačně popřel.

Jiří Dientsbier dnes ve vysílání Českého rozhlasu Radiožurnál upozornil na to, že klientelistickou síť sice v Praze budovali podnikatelé – vedle Romana Janouška se mělo jednat podle něj i o Tomáše Hrdličku – poslední slovo ovšem měli členové rady, jakkoli mohlo být formální. „Samozřejmě nakonec rozhodovali politici, kteří tehdy seděli v radě a kteří také museli vědět, jakým způsobem je jejich vlastní rozhodování ovlivňováno.“ 

V souvislosti s tím označil Dienstbier za podílníka na privatizaci politické moci také Petra Hulinského, který v době Bémova řízení Prahy vedl v hlavním městě sociální demokracii. „Součástí problému je i bývalý předseda pražské ČSSD Petr Hulinský. Podstatné je, že to byl způsob, jakým se dělala komunální politika v Praze a netýkalo se to jen Pavla Béma a Romana Janouška,“ konstatoval Dienstbier.

Média a političtí komentátoři po volbách v roce 2010 spekulovali o tom, zda pražská vládní koalice vytvořená ve volbách druhou ODS a třetí ČSSD nevznikla jen proto, aby nebyly rozbourány zavedené pořádky na pražské radnici. Jiří Dientsbier proti této koalici ostře vystupoval a Hulinského kritizoval opakovaně. Loni v listopadu na jeho adresu uvedl, že „ztělesňuje klientelismus v pražské politice“.

Tejc si za ČSSD umyl nad pražským skandálem ruce

Zcela odlišný hlas ovšem dnes zazněl od stínového ministra za ČSSD Jeronýma Tejce, který v Interview ČT24 podíl sociální demokracie na pražském skandálu jednoznačně popřel. „To, že je někdo někde zastupitel, ještě nic neznamená. Jsem přesvědčen, že ve chvíli, kdy ČSSD nebyla v koalici a neměla žádného člena rady, tak se na tom systému těžko mohla podílet,“ konstatoval Tejc. „Pokud Jiří Dienstbier ví o konkrétních kauzách, není nic snazšího, než aby své informace sdělil orgánům činným v trestním řízení. Já o žádných takových kauzách nevím.“

Zastal se i podezřívaného Hulinského a jeho členství v radě, která dozorovala pochybný projekt pražské Opencard. „Jestli byl Petr Hulinský předsedou komise, která kontrolovala to, jak nakonec dopadla Opencard, to podle mého názoru není střet zájmů a není to špatně. Konec konců byl ten, který poukazoval na nekalosti kolem Opencard,“ tvrdí Tejc. Zároveň ale připustil, že úlohu opozice Bémově ODS neplnila ČSSD v uplynulém volebním období dostatečně.