Grémium ODS žádá Bémův odchod ze sněmovny, radní ho odvolali z komise

Praha - Grémium ODS dnes podpořilo stanovisko stranického předsedy a premiéra Petra Nečase k aféře kolem exprimátora Pavla Béma včetně výzvy, aby Bém složil poslanecký mandát. Novinářům to řekl mluvčí občanských demokratů Tomáš Bartovský. Bém už v pondělí požádal kvůli kauze s odposlechy jeho telefonátů s lobbistou Romanem Janouškem o pozastavení členství v ODS. Pražští radní dnes Béma odvolali z protidrogové komise a vyzvali jej k rezignaci z dalších funkcí, které dosud na magistrátu zastává.

Pokud by Bém o pozastavení členství nepožádal, Nečas mu v pondělním prohlášení pohrozil, že by podpořil kroky vedoucí k jeho vyloučení. Předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová (ODS) dnes novinářům řekla, že Bém není členem poslaneckého klubu občanských demokratů. Vyplývá to podle ní právě z toho, že pozastavil členství ve straně. Její stanovisko podpořil i šéf sněmovní frakce Zbyněk Stanjura. O složení samotného poslaneckého mandátu chce Stanjura s Bémem hovořit. Podle Němcové by někdejší pražský primátor odchodem ze sněmovny „udělal dobře“.

Bém, který je nyní v zahraničí, ale prý zatím ze sněmovny odcházet nehodlá. V dopisu spolustraníkům v pondělí napsal, že už dávno rozhodl o svém odchodu do „politického důchodu“. „Ale mohu tak učinit až v čase, kdy kauza pořízení, úniku, prodeje a následného zveřejnění odposlechů bude uzavřena. A také vyšetřena, a to i na můj účet,“ uvedl exprimátor.

Video Grémium ODS nechce Béma ve sněmovně
video

Grémium ODS nechce Béma ve sněmovně

Bém by se podle radních měl vzdát také funkce člena správní rady Nadačního fondu Cesta ke vzdělání a Bezpečná Praha. Bém, který je psychiatr, se v minulosti v drogové problematice výrazně angažoval. Byl mimo jiné šéfem pražského K-centra zaměřeného na pomoc toxikomanům. Působil v meziresortní protidrogové komisi vlády a také jako poradce ministra vnitra pro drogovou problematiku.