Důvěra lidí v prezidenta Klause klesá, i tak průzkumům dominuje

Praha – Důvěra v prezidenta Václava Klause za poslední dva roky výrazně klesla, zatímco v roce 2010 mu věřily více než dvě třetiny lidí, nyní už je to méně než polovina. I přesto zůstává pro obyvatele ČR nejdůvěryhodnějším politikem. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Za Klausem se v žebříčku důvěryhodnosti umístil předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Pracovníci CVVM začali po volbách do sněmovny v roce 2010 předkládat lidem jména 27 čelných ústavních činitelů. Do výzkumu byl zařazen prezident, vedení sněmovny, předseda Senátu, členové vlády, předsedové parlamentních politických stran, ombudsman a předseda Ústavního soudu. Od září 2010 si sahá pro pomyslnou zlatou medaili v tomto průzkumu pravidelně právě Klaus. Podíl obyvatel ČR, kteří mu důvěřují, však od té doby klesl z 68 na 49 procent.

Vysokou míru důvěry mají z českých politiků ve většině průzkumů také již zmíněný Rychetský, Němcová a Schwarzenberg. Tento měsíc skončil předseda Ústavního soudu na druhém místě se 41 procenty a předsedkyně sněmovny s ministrem zahraničí na třetím místě, oba s 38 procenty. Důvěru zhruba třetiny dotázaných si ještě dokázal získat předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Od posledního průzkumu z letošního února se nejvýrazněji snížila důvěra lidí v Němcovou, předsedu Věcí veřejných Radka Johna a místopředsedkyni vlády Karolínu Peake (VV), a to u všech o pět procentních bodů. Místopředsedkyni sněmovny Kateřině Klasnové (VV) a premiérovi Petru Nečasovi věří o čtyři procentní body méně lidí. Nárůst důvěry o více než jeden procentní bod nezaznamenalo CVVM u žádného politika. Průzkumu, který se konal ve dnech 5. až 12. března, se zúčastnilo 1 053 obyvatel České republiky starších 15 let.