Ondráčka: Jako politik Bém ztratil důvěru, musí skončit

Praha - Ze slibně nastartované kariéry a někdejšího výsluní oblíbenosti zůstane v paměti veřejnosti hlavně ten, co si říká kolibřík a volá s Janouškem – podle ředitele české pobočky Transparency International Davida Ondráčky ztratil bývalý dlouholetý primátor hlavního města poslední zbytek důvěryhodnosti a měl by v politice definitivně skončit. Výsledek aktuální kauzy kolem zveřejněných odposlechů Béma s blízkým přítelem a lobbistou Romanem Janouškem bude podle Ondráčky mít zásadní vliv na výsledek ODS ve volbách.

„Podstata je v tom, že on svou kariéru, kterou měl dobře nastartovanou, dostal do stavu, že se na něj bude vzpomínat jako na kolibříka, který volal s Janouškem. Já myslím, že když politik ztratí takovou důvěryhodnost, tak reálně prostě končí,“ komentoval Ondráčka.

Obsah nahrávek, který se prozatím nejasným způsobem dostal zřejmě z Bezpečnostní informační služby (BIS) do soukromé firmy ABL, podle Ondráčky většinou neobsahuje nové informace, zásadním zjištěním je však ovlivňování dění kolem velkých společností. „Například okolnosti ovládnutí stavební firmy Navatyp, to už je větší problém, ale ty ostatní věci jsou zatím relativně nekonkrétní. Celá řada těch informací není nějak zásadně nová nebo šokující, o řadě věcí se vědělo,“ dodal ředitel české Transparency.

David Ondráčka
David Ondráčka

V úterý se sešel ředitel BIS Jiří Lang se sněmovní komisí pro kontrolu jeho úřadu, schůze ale kvůli podezření z možného střetu zájmu jednoho z komisařů záhy po začátku skončila. Měla mimo jiné objasnit, zda bezpečnostní služba vyhotovila zprávu o pořízených odposleších a zda ji poskytla zástupcům vlády, zejména tehdejšímu premiérovi Topolánkovi.

„Přesně to nevíme, musí se zjistit, jestli mu ty informaci šly v době, kdy byl v této pozici. Ale o tom propojení tehdy věděl každý. Ta otázka prostě byla, jestli nešlo o tichou dohodu uvnitř ODS, že se bude tolerovat to, co se děje na pražském magistrátu,“ sdělil Ondráčka. Sám Topolánek v minulých dnech médiím sdělil, že o náznacích poměrů kolem pražského magistrátu slyšel hlavně ze zákulisních rozhovorů.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

Právě postupné odkrývání souvislostí magistrátního propojení pražské ODS s vlivnými podnikateli se občanským demokratům může podle Ondráčky vymstít hlavně ve volbách. „My se pohybujeme v pozici, kdy by se politická odpovědnost měla vyhodnocovat ve volbách. ODS je opravdu v takové krizi, že se může stát malou stranou. Myslím, že to na ODS dolehne už v těchto volbách na podzim a ODS na to podplatí.“

David Ondráčka:

„Ale samozřejmě další politické strany v tom nejsou nijak nevinně. U TOP 09 to míří na ministra financí Kalouska. Připomenul bych boj Transparency proti obřímu ekotendru. To, že se to podařilo zastavit, je jeden z našich největších úspěchů. Dále ČSSD a jejich odpovědnost za evropské fondy v regionálních programech, a tak dále. U Věcí veřejných, o tom se nemusím zmiňovat, to vidíme v přímém přenosu.“