Od dubna zkomplikují brigádníkům život chyby v zákonech

Praha - Úřední chyba ve zdravotnických zákonech, které začnou platit prvního dubna, zkomplikuje život těm, kteří pracují na dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti. Nejčastěji studenti nebo sezónní zaměstnanci budou muset před nástupem do takového pracovního poměru projít kompletní prohlídkou u doktora a zaplatit mu za to 500 korun. Informaci přinesla Mladá fronta Dnes.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: West Coast Surfers

Absurdní požadavek ministerstva a také nejasné vysvětlení toho, jestli opravdu zákon začne platit už od prvního dubna spolu s dalšími reformními zákony ministra Leoše Hegera. Nařízení povinných lékařských kontrol, které lékařům zajistí příliv pacientů, ale mnoho lidí připraví o čas i peníze, označilo ministerstvo za přešlap. 

Zatím ale stále není zcela zřejmé, odkdy má povinnost platit. Zákon vejde v platnost prvního dubna, podle ministerstva ale účinnost této konkrétní změny oddaluje o rok přechodné ustanovení. Jednotní ale nejsou ani právníci a mnozí varují, že změna, pokud by tedy platit začala, nepřinese nic dobrého. „Zejména u dohod o provedení práce, kdy práce může trvat třeba jen několik hodin, například srovnání knih v knihovně, to není vůbec na místě ani to není potřebné,“ konstatuje advokát Jan Kozubek.

Prohlídka, jejíž součástí má být i odběr krve a moči, přijde u lékaře minimálně na 500 korun. Některé firmy ji zaměstnancům hradí, jinde jim částku proplatí až po uplynutí zkušební doby.

Video Chyba ve zdravotnických zákonech komplikuje život
video

Chyba ve zdravotnických zákonech komplikuje život