Naše ministerstva mohou ušetřit pro školství, tvrdí VV. Farizejské, říká Dobeš

Praha - Věci veřejné uvažují o možnosti, že by místo ministerstva školství potřebné peníze do státního rozpočtu ušetřila jiná jejich ministerstva. Tato možnost zazněla na včerejším jednání grémia strany. Kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) plánuje kvůli nepříznivému vývoji ekonomiky zmrazit výdaje na vzdělání ve výši 2,5 miliardy korun. Případná vázání prostředků z jiných resortů by měla projednat výkonná rada strany. Zvažované řešení odstupujícího ministra školství Josefa Dobeše rozzlobilo, označil ho za farizejské. Učitelé podle jeho vyjádření nejsou žádní žebráci. Kritizoval rovněž ministry své strany tím, že jim prý při hlasování o vládních škrtech byla bližší jejich židle než program strany. Proti zmrazení části z letošního rozpočtu školství hlasoval minulý týden jen on. Dobeš v minulých dnech také naznačil, že by kvůli neshodám kolem rozpočtu mohl složit i poslanecký mandát.

Grémium VV potvrdilo, že peníze nehodlají šetřit snižováním platů učitelů. Strana tak uvažuje o zavedení zápisného, které by studenti platili při začátku každého semestru na vysoké škole. Další možností je najít peníze v rozpočtech jiných ministerstev, která vedou členové VV.

Politici Věcí veřejných řídí kromě školství také resorty dopravy a místního rozvoje. Večerního jednání grémia se nezúčastnil ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. Úkol, kde ušetřit finance, nyní budou řešit odborné komise VV. Nejmenší vládní strana také počítá s možností, že nebude třeba ve státním rozpočtu vázat takové množství peněz, jak se nyní uvažuje, pokud česká a evropská ekonomika po prvním čtvrtletí vykážou lepší kondici.

„Toto řešení považuji za krajně farizejské a úhybné. Pokud chtěli dodržet programové prohlášení vlády, program Věcí veřejných, ale i závazek výkonné rady, pak měli jednoznačně hlasovat proti škrtům ve školství. V tu chvíli byla některým z ministrů bližší jejich židle než rozhodnutí stranického orgánu a programové prohlášení vlády,“ uvedl Dobeš v tiskové zprávě. Učitelé podle něj nejsou žebráci, aby se na ně někdo skládal.

Odcházející ministr školství Josef Dobeš
Zdroj: ČT24

Ohledně případného složení poslaneckého mandátu nebo vystoupení ze strany se zatím Dobeš příliš konkrétně nevyjadřoval. Když vláda minulý týden schválila škrty ve školství, stranu na protest opustila Dobešova manželka Lucie, která byla předsedkyní klubu VV ve Slaném.