Demonstrace důchodců proti škrtům bude 30. května

Praha - Důchodci budou 30. května od 13:00 v Praze protestovat proti chystaným vládním škrtům. Demonstraci na náměstí Jana Palacha svolává rada seniorů. Je proti pomalejšímu zvyšování penzí. Žádá také zrušení stropů na odvody důchodového pojištění a odklad důchodové reformy do roku 2016. Chce o tom jednat s premiérem, šéfy obou parlamentních komor i s prezidentem. Novinářům to řekl šéf rady seniorů Zdeněk Pernes.

Pernes: Senioři v ulicích? To není senzace, ale tragédie

„My z toho nemáme radost. Domnívám se, že když senioři musí jít do ulic, tak to není senzace, ale tragédie,“ uvedl Pernes. Podle něj se účastníci vypraví z náměstí k sídlu vlády. Pořádají i petiční akci a duben chtějí věnovat jednáním s politiky. 

Kabinet chce i přes nepříznivou ekonomickou situaci plánované schodky rozpočtu udržet a zadlužení země nezvyšovat. Chystá proto škrty, které se mají dotknout i penzí. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) původně navrhoval, aby se v příštích třech letech důchody zmrazily. Nakonec by růst měly, ale méně než dosud.

Průměrný důchod činil na konci loňska asi 10.550 korun. Česká správa sociálního zabezpečení vyplácela 1,72 milionu starobních penzí. 


Seniorské organizace zmrazení či nižší valorizaci odmítají. Podle nich by se tak dál snižovala životní úroveň důchodců. „Českým důchodcům vadí a je pro ně neúnosné, aby skromný mechanismus valorizace českých penzí - v okolních zemí daleko progresivnější - byl zmrazen nebo snížen,“ řekl Pernes ve Studiu ČT24. „Počet důchodců se nám hodně zvyšuje, takže zákonitě nemohou důchody růst tak, jak rostou mzdy,“ tvrdí ale poradce ministra práce a sociálních věcí Tomáš Machanec s tím, že úplné zmrazení valorizace důchodů vylučuje. Pernes také podotkl, že současná generace důchodců si své penze předplatila a vychovala dostatečný počet plátců, například on sám vychoval tři děti. 

Senioři se podle Pernese zapojí i do protestů, které chystají odbory. Jejich předáci už svolali na Václavské náměstí protestní demonstraci na 21. dubna. Spolu s dalšími nespokojenými iniciativami žádají „zastavení asociálních reforem, demisi vlády a předčasné volby“.

Rada seniorů sdružuje 21 organizací a má asi 320 tisíc členů.

Video Reportáž Pavly Kubálkové
video

Reportáž Pavly Kubálkové

Reportáž Pavly Kubálkové

29.3.2012, UD

Rozhovor se Zdeňkem Pernesem a Tomášem Machancem

Rozhovor s Jitkou Chalánkovou