Drobilův exporadce Knetig znovu k soudu

Praha - Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 znovu poslalo k soudu případ Martina Knetiga, bývalého poradce exministra životního prostředí a nynějšího místopředsedy ODS Pavla Drobila. Znovu muže obžalovalo z nepřímého úplatkářství, kterého se měl dopustit při zadávání veřejných zakázek na Státním fondu životního prostředí (SFŽP).

Knetig údajně požadoval po pracovníkovi banky úplatek v souvislosti s rozhodováním o ukládání volných peněz SFŽP v bankách. Policisté ho obvinili loni v srpnu, v listopadu pak případ dospěl až k obžalobě. Mužovo stíhání pak zastavil Obvodní soud pro Prahu 1. Toto rozhodnutí však vzápětí zrušil odvolací městský soud, který věc vrátil k došetření.

„V případu bylo doplněno vyšetřování, jak to požadoval soud,“ uvedla mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Obžalobu podle ní dnes státní zástupkyně odeslala soudu, kvalifikaci trestného činu neměnila. Muži tak v případě odsouzení hrozí až tříletý trest vězení.

Bývalý poradce údajně sháněl „černé“ peníze pro ODS. V říjnu 2010 podle policejního spisu nabídl členovi představenstva Komerční banky, aby sponzoroval ODS. Za to mu prý sliboval, že zajistí uložení peněz SFŽP na účet této banky. Podle tajných nahrávek, které pořídil odvolaný šéf SFŽP Libor Michálek, Knetig na Michálka tlačil, aby svěřil miliardovou zakázku na výběr banky zvolenému finančnímu poradci.

Video Kauza Knetig jde opět k soudu
video

Kauza Knetig jde opět k soudu

Michálek na údajnou korupci na SFŽP upozornil v prosinci 2010. Knetig na tajných nahrávkách popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS. Michálek pak řekl o svých podezřeních ministrovi i s tím, že si rozmluvy nahrál. Drobil ho údajně požádal, aby záznamy zničil. Nabídl pak prý Michálkovi místo svého náměstka.

Drobil se kvůli aféře distancoval od Knetiga. Odvolal také Michálka kvůli tomu, že rozhovory nahrával a záznamy pustil do médií. Nahrávky zveřejnila Mladá fronta DNES. Ministr po dohodě s premiérem Petrem Nečasem (ODS) rezignoval, ve vysoké politice ale zůstal jako místopředseda ODS.

Policisté prověřovali také podplácení Michálka přímo ze strany Drobila. V půlce loňského června však případ odložili. Následně se ale dostali do sporu se státním zastupitelstvím o to, zda jednali, či nejednali na jeho pokyn. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman kauzu loni v listopadu znovu otevřel.