O odloženou kauzu zakázek ČEZu pro Škodu se zajímá pražské VSZ

Praha - Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ) se začalo zajímat o případ zakázek energetického gigantu ČEZ pro plzeňskou Škodu. Protikorupční policie kauzu odložila s tím, že se neprokázalo, že by byl spáchán trestný čin. Městské státní zastupitelství v Praze (MSZ) s rozhodnutím souhlasilo. Jeho postup chtějí nadřízení žalobci prověřit. Informovala o tom mluvčí VSZ Irena Válová s tím, že s výsledky šetření seznámí veřejnost. Policisté se v souvislosti se zakázkami zabývali rolí Martina Romana, který stál postupně v čele obou firem.

Městskému státnímu zastupitelství se nepodařilo prokázat, že by Roman ovlivňoval zadávaní zakázek ve prospěch Škody či že by měl majetkovou účast ve škodovce v době, kdy byl šéfem ČEZu. 

Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) se zakázkami zabýval od loňského listopadu pro podezření ze spáchání trestných činů zneužití informace a postavení v obchodním styku a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Deník Mladá fronta Dnes (MfD) předtím upozorňoval na možný střet zájmů Romana kvůli mnohamiliardovým zakázkám ČEZu pro Škodu. Podle MfD bylo podezření, že měl na Škodu vlastnické nebo finanční vazby i v době, kdy již šéfoval ČEZu. Loni v září ve funkci ředitele ČEZu asi po sedmi letech skončil a stal se novým předsedou dozorčí rady společnosti.

Roman řídil Škodu Holding v letech 2000 až 2004, firmu stabilizoval před jejím prodejem skupině Appian. Poté se stal generálním ředitelem energetické společnosti. Z informací dříve zveřejněných MfD vyplývá, že v některých firmách, přes které tekly prostředky na nákup Škody skupinou Appian, figurovali i tehdejší manažeři Škody v čele s Romanem.

Zakázkami se v minulých měsících zabýval i interní audit. Společnost v lednu oznámila, že na žádné neetické nebo korupční jednání nepřišla. Audit nicméně potvrdil významný nárůst zakázek za desítky miliard korun pro Škodu Power (pod různými názvy svých právních předchůdců) po roce 2004, kdy ČEZ řídil Roman. Růst však podle dokumentace souvisel s celkovým růstem investičních výdajů ČEZu v souladu s tehdejší firemní strategií.