Advokáti se bouří proti stropu pro dlužníky

Praha – Česká advokátní komora se bouří proti rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS), který stanovuje strop pro náklady na advokáty, které musejí dlužníci platit protistraně v prohraných sporech o drobné pohledávky. Nález dopadne například na mnoho sporů o pokuty v městské dopravě. Odměny advokátům se v nalézacím a exekučním řízení navíc nedávno snižovaly.

„Z neplacení dluhů v ČR se pomalu stává styl života. Lze chápat solidaritu se starými a nemocnými, ale solidarita se zloději, to je něco jiného,“ komentovala výnos ÚS mluvčí Advokátní komory Iva Chaloupková. Organizace Člověk v tísni ale na adresu ústavních soudců srší superlativy. „Je to za poslední desetiletí nejpozitivnější změna v oblasti předlužení,“ prohlásil Daniel Hůle.

Klíčovou skutečností je navíc to, že se novinka týká nejen nových sporů, ale i těch probíhajících. Lidé se tak mohou domáhat snížení nákladů už i v těchto případech. „V současné době u lidí, kteří mají platební rozkaz a běží jim řízení, je možné velmi výrazně snížit dluh, který budou muset zaplatit,“ dodává Hůle.

Video Reportáž Edity Horákové
video

Reportáž Edity Horákové

Podle společnosti Člověk v tísni si nižší částky budou moci lidé dovolit zaplatit, počet dlužníků tak ubude. Podle odhadů by se navíc měl snížit i počet exekucí. Zda exekutoři vítají úbytek práce, anebo se naopak obávají, že přijdou o peníze, odmítli komentovat.

Názor Ústavního soudu se týká jen takzvaných bagatelních sporů, v nichž jde o peněžité plnění do 10 000 korun. Typicky jde o nároky vůči spotřebitelům, které vznikly na základě nějaké smlouvy - například o přepravě, dodávce energií, úvěru, internetu nebo telefonu. Vymahači dluhů, kteří hromadně kupovali pohledávky, často v praxi žádali náhrady nákladů na advokáty, které výrazně převyšovaly vymáhanou sumu. Soudy jim donedávna většinou vyhověly, což činilo z vymáhání drobných pohledávek výnosnější činnost.