Rozdávali údajně kouzelná razítka, hrozí jim odvolání z funkce

Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj poprvé v historii zahájilo správní řízení s pěticí svých inspektorů. Inženýři, kteří urychlují povolování staveb, totiž zřejmě schvalovali projekty, kterým by stavební úřady zelenou nikdy nedaly. A možná se budou muset stavby bourat. Pokud se pochybení skutečně prokáže, všem hrozí odvolání z funkce.

„Ministerstvo pro místní rozvoj zahájilo správní řízení s pěti autorizovanými inspektory. Ukazuje se, že pravděpodobně vydali některé certifikáty v rozporu se zákonem,“ říká mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jana Jabůrková. 

Inspektoři prý překročili paragrafy právě tím, že nechávali vyrůst stavby, které podle územních plánů vůbec neměly stát. A často se ani nepokoušeli získat povolení majitelů sousedních pozemků. Jednoho z inspektorů požádal štáb České televize o rozhovor. Bronislav Ondrušek na žádost odpověděl: „Vy si myslíte, že vám dám rozhovor zadarmo? Řekněte mi částku a já vám řeknu, jestli má smysl v tom hovoru pokračovat.“ 

Další z inspektorů, Josef Dvorský, je obviněn policií z vydírání v souvislosti s výkonem své práce. A díky Milanu Teisegerovi a jeho certifikátu zase v Brně vyrostl kontroverzní  hypermarket Bauhaus. 

Kouzelné razítko dostal i nejvyšší dům s luxusními byty v Česku, který má vyrůst na pražské Pankráci. Inspektoři chybují podle ministerstva průměrně v jednom případě z deseti, podobně jako stavební úřady. Pokud se ukáže, že porušili zákon, přijdou o licenci. A investoři po nich v takovém případě mohou chtít náhradu škody. 

Video Reportáž M. Polákové, Z. Luňákové a J. Černého
video

Reportáž M. Polákové, Z. Luňákové a J. Černého

Autorizované inspektory zavedl stavební zákon už v roce 2006. První inspektoři se objevili o dva roky později a dnes jich je 135. Už dříve se řešily některé jejich prohřešky, teď je to poprvé, co ministerstvo zahájilo správní řízení. 

Inspektor, zjednodušeně řečeno, supluje stavební úřad. Zatímco na úřad se ale za povolení neplatí, inspektor si účtuje i 1 000 korun na hodinu. Třeba certifikát na rodinný dům vyjde na pět až deset tisíc. Rozdíl je v tom, že inspektor může stavbu urychlit. Na razítko od stavebního úřadu se čeká několik měsíců, inspektor to zvládne za dny či týdny. 

Nově má případná pochybení napravit novela stavebního zákona, která je teď v parlamentu. Počítá s tím, že musí vydaný certifikát posoudit stavební úřad a povolení musí být vyvěšeno na veřejné vývěsce po dobu 30 dní. Doteď mohl investor okamžitě po získání certifikátu začít stavět.