ČSSD chce, aby na tajné služby dohlížela také rada osobností

Praha - Sociální demokracie žádá, aby na české tajné služby kromě parlamentní komise dohlížela i zvláštní rada složená z respektovaných osobností. Měla by právo vstupovat do otevřených svazků. Na tiskové konferenci to prohlásil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Věc chtějí projednat i s vládními stranami. Zítra se kvůli odposlechům unikajícím do médií sejde sněmovní komise pro kontrolu BIS.

„V naší zemi chybí zákon o kontrole zpravodajských služeb,“ podotkl Sobotka s tím, že strana navrhne, aby parlamentní kontrole podléhaly všechny tři tajné služby, které v Česku působí. Parlamentní komise by měla mít také posílené pravomoci tak, aby mohla prověřovat, jakým způsobem je vláda úkoluje a jakým způsobem nakládá s poznatky, které od tajných služeb dostává.

Speciální rada pro zpravodajské služby by podle Sobotky měla být volená Parlamentem a vládou a zasednout by v ní měli lidé s nezpochybnitelnou odbornou a morální autoritou. „Jde nám o to, aby nedocházelo k takovým rozpačitým situacím, jaké zažíváme dnes, kdy jsou nestandardními cestami zveřejňovány poznatky tajných služeb a nikdo se na nic nepamatuje,“ dodal Sobotka.

Tajné služby v ČR:

  • Bezpečnostní informační služba (BIS)
  • Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI)
  • Vojenské zpravodajství (VZ)

Média v těchto dnech postupně zveřejňují odposlechy, v nichž figuruje podnikatel a lobbista Roman Janoušek. V záznamech uveřejněných v MfD jsou to převážně jeho rozhovory s někdejším pražským primátorem Pavlem Bémem (ODS). Podle deníku jde o doklad dlouholetých podezření, že Janoušek měl na chod magistrátu výrazný vliv. Server Euro.cz navíc v pátek uvedl, že má k dispozici nahrávku, na níž údajně rovněž hovoří Janoušek a která prý dokládá jeho kontakty uvnitř BIS. Spekuluje se o původu těchto odposlechů, o tom, kdo je pořídil, kdo a odkud je vynesl a komu je předal.

Šéf sněmovní komise pro kontrolu BIS Richard Dolejš (ČSSD) dnes řekl, že se nebude pouštět do unáhlených závěrů. Zda vinu za současnou situaci nese BIS, jsou podle něj zatím jen spekulace. Vysvětlit je potřeba také poslední zveřejněné odposlechy podle kterých byl Janoušek s BIS v kontaktu. Dolejš nechce, aby „BIS fungovala jako cedník, z nějž informace unikají do soukromých bezpečnostních agentur“. 

Video Brífink ČSSD k financování VV a BIS
video

Brífink ČSSD k financování VV a BIS

Brífink ČSSD k financování VV a BIS

tk 2 4 2012

Události, komentáře o situaci v BIS