Místní sdružení ODS pozastavilo Pavlu Bémovi členství ve straně

Praha - Místní sdružení ODS Dejvice-Bubeneč pozastavilo členství ve straně svému předsedovi Pavlu Bémovi. Ten o pozastavení členství sám požádal a již dříve uvedl, že krok vnímá jako časově omezený. Exprimátor žádostí reagoval na zveřejněné odposlechy telefonátů mezi ním a lobbistou Romanem Janouškem, které naznačují lobbistův výrazný vliv na dění na magistrátu, uvnitř ODS nebo tehdejší vlády.

K pozastavení členství Béma vyzvali premiér a předseda ODS Petr Nečas i pražský primátor a šéf ODS v metropoli Bohuslav Svoboda. V prohlášení, které někdejší primátor uveřejnil minulý týden, odmítl, že by se kdykoliv v minulosti dopustil protiprávního jednání. „Je pro mě obtížně přijatelné, abych v této situaci byl uvnitř ODS, jejímž členem jsem 14 let, vyzýván k vlastním krokům lidmi, kteří jsou v ODS sotva pár dní,“ napsal Bém.

Kauza s odposlechy bude podle něj přibližně za půl roku řádně vyšetřena a on tak prý bude mít šanci očistit své jméno. Členům ODS Bém napsal otevřený dopis, v němž popřel například to, že by ovlivňoval výběr ředitele pražské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny nebo že by Janoušek mohl ovlivnit přes úředníka pronájmy a prodeje majetku pražského dopravního podniku. Neuvěřitelné je podle něho také to, že nezákonně zveřejněné telefonické hovory byly využity k jeho „dehonestaci ve sprostých spekulacích, které jsou vydávány za 'pravdu'.“

Podle odposlechů Janoušek v Praze spolurozhodoval o prodeji majetku, o územním plánu či o vedení akciových společností hlavního města Prahy. Zajišťoval také Bémovi zahraniční cesty, schůzky s politiky nebo nákupy luxusního zboží. Předseda ODS v Praze 6 a dříve Bémův dlouholetý spolupracovník, ministr životního prostředí Tomáš Chalupa již dříve uvedl, že Bémovo rozhodnutí pozastavit členství v ODS chápe jako zodpovědný a správný krok.