Do Chanova míří extremisté, policie chystá opatření

Most - Na sídlišti Chanov na okraji Mostu, kde žijí Romové, připravují na sobotu pochod nacionalisté. Svolavatelé z Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) očekávají 100 až 200 účastníků, jiné odhady hovoří ještě o stovce navíc. Do Chanova se chystají i desítky odpůrců nacionalistů, romských aktivistů a duchovních. Policie proto chystá masivní opatření.

Před rokem pochodovali nacionalisté sídlištěm Horní Maršov v Krupce. Pochod byl povolený, ale hned u vstupu na sídliště ho zablokoval dav místních, anarchistů i dalších odpůrců neonacismu. Když dav neustoupil, rozehnaly ho policejní dělbuchy, koně a pendreky. Po celou dobu pochodu se obě skupiny neustále provokovaly a Romové hrozili, že budou házet z oken kameny. Nakonec zůstalo jen u náznaků šarvátek.

„Je to ale přece jen odlišná situace. Lidé z Maršova už byli na akce neonacistů zvyklí, zatímco pro Chanovské je to první taková akce. Budou z toho hodně vyděšení,“ uvedl mluvčí iniciativy V Ústí neonacisty nechceme Miroslav Brož. Proto prý ani nebudou zkoušet pochod blokovat. „Nebudeme se s nimi prát ani to jinak blokovat. Chceme místní zkrátka podpořit v těžké chvíli, aby viděli, že všichni gadžové nejsou stejní. Nejvíc nás mrzí, že tím dětem zkazí Velikonoce,“ dodal.

Policie nechce předjímat, jak bude situaci řešit. „Naše síly budou odpovídat situaci, její odhady se ale pořád vyvíjejí, takže ani přesné počty policistů zatím uvádět nemůžeme,“ řekla mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková. Připouští, že policistů bude zhruba stejně jako účastníků pochodu. „Policisté budou převážně z pořádkové policie. Kromě nich budou zapojeni i kriminalisté, dopravní policisté, antikonfliktní tým, policisté z obvodních oddělení a strážníci,“ uvedla. S nasazením vrtulníku se podle ní zatím nepočítá.

Zatímco v případě Krupky byl záminkou pro pochod incident z jara 2010, tedy rok starý, při němž dva nezletilí Romové poblíž města zbili a zneužili hocha z dětského domova, tentokrát je oficiálním důvodem necelé tři týdny starý incident. Byl při něm zraněn policista, který ve vybydleném domě hledal pohřešovaného člověka. Někdo jej pořezal nožem a zřejmě vyhodil z okna ve druhém patře.