Záruka na zubní náhrady často stojí pacienty peníze navíc

Praha - Můstky, korunky, implantáty patří mezi zubní náhrady, které mají dvouletou záruku. Řada zubařů ale zákon obchází a k záruce přidává řadu podmínek, často spojených s dalšími náklady pro pacienta. Ministerstvo zdravotnictví za to zubaře kritizuje. Ti se ale brání s tím, že to jinak nejde. Pacienti totiž o náhrady často vůbec nedbají.

Když chce pacient záruku, musí u některých zubařů platit navíc. Jedna z takových ordinací je i v pražských Vršovicích. Pro záruku na zubní náhrady tu mají jasné podmínky. Aby záruka platila, pacient musí na kontroly a hlavně na odbornou zubní hygienu, která ovšem něco stojí. Běžné ceny jsou od 500 do 1 500 korun.

Zubař tvrdí, že tím vlastně jen pacienta informuje, že se o náhrady musí starat. „Při neodborném zacházení, nebo když pacienti nedodržují hygienické zásady a prohlídky, se náhrady mohou poškodit,“ prohlásil zubař Milan Pospíšil.

Zubaři požadují po pacientech aktivní přístup

To v Ostravě prý pacienti navíc neplatí, přijít ale musí. „Stojíme si za tím, že naše práce je dobrá, ale vyžadujeme od pacientů jejich aktivní přístup,“ konstatoval zubař David Mlynář. Podobné omezování pacientů ale zákon nedovoluje. Na dvouletou záruku mají podle občanského zákoníku nárok v každém případě. Na právní poradny se zmateně obracejí desítky pacientů. „Záruka vzniká ze zákona, takže to, jestli to lékař něčím podmiňuje, nehraje roli,“ řekla právnička z Ligy lidských práv Zuzana Candigliotta.

Stomatologická komora uznává, že někteří zubaři zákony porušují, na druhou stranu je ale chápe. Pacienti podle nich nepečují o náhrady tak, jak mají. Lékař pak za ně není schopen ručit. „Já se jim mnohdy nedivím. Někteří pacienti mají představu, že mají v puse železo, o které není třeba se starat, ale opak je pravdou,“ uvedl prezident České stomatologické komory Pavel Chrz. Podle všech zúčastněných je asi nejjednodušší se domluvit a o zuby správně pečovat. V případě konfliktu ale pacientům nezbývá nic jiného než se obrátit na soud.