Citlivé údaje onkologických pacientů byly léta volně přístupné

Paskov – Rodná čísla, diagnózy pacientů a dokonce fotodokumentace nádorových onemocnění. Toto vše si mohli vandalové a zvědavci dlouhá léta nerušeně prohlížet v opuštěném zámku v Paskově. Dříve tu fungovala onkologická léčebna ostravské fakultní nemocnice. Ta se ale před sedmi lety odstěhovala a citlivé údaje zde bez jakéhokoliv zabezpečení zanechala. Po natáčení ČT zbytek dokumentace ze zámku zmizel a nemocnice také nechala vstup do zámku zajistit.

V zámeckém sklepě na jedné hromadě leží spousta dokumentů. Dají se zde nalézt lékařské zprávy s diagnózami a rodnými čísly. Některé jsou dokonce doplněny fotografiemi nádorů s tvářemi a jmény pacientů. O „pokladu“ ví celá vesnice, mnozí z obyvatel si už místo přišli prohlédnout. „Od mnoha lidí v Paskově jsem slyšel, že už tady rabovali,“ potvrdil 25letý Martin.

Správce zámku, tedy ostravská fakultní nemocnice, tvrdí, že osobní dokumenty byly skladovány bezpečně. „Ty dokumenty, které jste objevili, nebyly na volně přístupném místě,“ uvedla Jaroslava Jašová. Štáb ČT ovšem dokázal, že zvědavcům při cestě k dokumentům nic nebránilo. „V roce 2008 proběhla řádná skartace všech dokumentů. Nemohu vyloučit, že se jedná o pokus poškodit dobré jméno nemocnice,“ bránil se přesto mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.

Paskovská radnice o stavu v bývalé léčebně ví a na problém již upozornila jak policii, tak nemocnici v Ostravě. „Občas se najde někdo, kdo se chce na té nemovitosti přiživit,“ varuje starosta Petr Baďura (KSČM). Výsledkem obecní intervence byla potrhaná červenobílá páska a jeden strážný.

Úřad pro ochranu osobních údajů již začal událost vyšetřovat, ČT mu proto předala dokumenty i filmy nalezené v zámku. „Naši právníci vyhodnotí informace a na základě toho budeme dále postupovat,“ popsal mluvčí úřadu David Pavlát. Pokud jeho kolegové zjistí spáchání trestného činu, předají věc policii.

Video Reportáž Marty Pilařové
video

Reportáž Marty Pilařové